… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Britský vrchní rabín sir Johathan Sacks složil pro 60. výročí panovnice na britském trůnu královny Alžběty II speciální modlitbu, která byla čtena minulovou sobotu.

Podobně se také vyjádřil ve Sněmovně lordů, kde zdůraznil, že královna se ujala vlády v nelehké době, kdy bylo třeba změnit třeba převést společnost ve společnost kde je třeba vzít v úvahu mnoho kultu, etnik a náboženství a královna tak učinila s elegancí a pochopením.

Je pravda, že britská královna během šedesáti let své vlády navštívila nespočet zemí, ale nikdy nepřijela do Izraele. Také dvě návštěvy členů královské rodiny v Izraeli – prince Filipa, když jeho matka obdžela titul „Spravedlivý mezi národy“ a účast prince Charlese na pohřbu Jicchaka Rabina byly klasifikovany jako návštěvy soukromé.

Příliv muslimů do Británie drasticky změnil demografickou situaci v zemi a proti Vrchní rabín sir Sacks vyzdvihl zásluhy královny o rozvoj dobrých vztahů mezi křesťany a židy a její takt a porozumnění pro veškerá náboženství a také skutečnosti, že židovská komunita je účastna  požehnání, které královna této zemi přinesla. Proto v tomto duchu rabín Sacks také složil modlitbu u příležitosti  významného výročí ve které  britští židé v synagógách děkují Bohu za to, že jim umožnil žít v pod vládou moudré .královny.  V modlitbě se mimo jiné praví, že její moudrá vláda vždy zajistila svým obyvatelům život ve svobodě, vzájemné úctě a jednotě. V modlitbě je také prosba,  aby královně a jejímu manželovi a rodině dal Bůh zdraví  a dlouhý spokojený život pro slávu koruny a ve prospěch všech obyvatel království.

Modlitba končí ujištěním, že židovští obyvatelé jsou naplněn  loajitou úctou a vděčností ke královskému majestátu a modlí se za mír a prosperitu Británie a domu Izraele a vykoupení celého lidstva.

Rabín Jonathan Sacks

Připomeňme, že v židovským obcích bylo zvykem skládat modlitby na počest panovníků, v Rakousku například vrchní pražský rabín Ezechiel Landau složil modlitbu na počest Marie Terezie. Také v modlitebních knihách z konce Rakousko uherské monarchie nalezneme modlitby za císaře a jeho rodinu. Tato tradice byla převzata i v době první republiky, kdy byly pronášeny modlitby za prezidenta.

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku British Chief Rabbi Sacks Sends Mazel Tov to Queen

hm

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv