… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Chariš

Chariš

Chariš mapka

Izraelský ministr vnitra Eli Jišaj (Eli Yishai) dnes podepsal první stavební projekt plánovaného charedi židovského města Chariš (Harish, חריש). Projekt bude zahrnovat výstavbu 6.000 bytů, navržených převážně pro velké rodiny. Ceny by měly být výrazně příznivější, než u bytů obdobné velikosti v jiných velkých charedi komunitách, jako jsou Bnej Brak (Bnei Brak) a Ramat Bejt Šemeš (Ramat Beit Shemesh).

Jišaj dnes plán představil na tiskové konferenci. Součástí je nejen výstavba domů, ale také širokého spektra služeb jakými jsou školy, nákupní centra a řada synagog. V mnoha starší charedi čtvrtích často chybělo plánování synagog a tak řada společenství musela kvůli nedostatku prostoru konat shromáždění v protileteckých krytech a stavbách k parkování. Plánována jsou také komunitní centra a parky.

Co se dopravy týče, jsou plánovány expresní autobusy, jimiž se budou moci obyvatelé dostat do jiných charedi komunit. Blízkost dálnice č. 6 (כביש 6) zajistí podle Jišaje rychlou dopravu do Jeruzaléma, Ašdodu, Haify a dalších míst s velkými komunitami. Vzhledem k tomu, že Chariš se nachází v převážně zemědělské oblasti, byl kladen důraz na citlivost k životnímu prostředí. Environmentalisté se stavěli proti výstavbě města kvůli obavám z možného poškození životního prostředí, zatímco obyvatelé okolních sekulárních obcí z důvodu dopadu na svůj životní styl.

Největším městem oblasti je arabské město Um el-Fachm (Umm el-Fahm, أمّ الفحم , אום אל-פחם) a jedním z důvodů pro výstavbu Chariše v ‘Železném údolí’ – v arabštině Wadi Ara – je zvýšení počtu židovských obyvatel této strategické části Izraele. Výstavba města už je plánována dávno, když izraelská vláda už před léty schválila v této oblasti výstavbu města pro až 250 tisíc obyvatel. Nápad postavit město pro charedim je stará přibližně 5 let a po jednáních mezi rabíny a komunitními představiteli dali charedim velký zájem o spolupráci s vládou při obydlení takového města, které by ulehčilo problémům s bydlením v jejich komunitě.

Obec Chariš původně vznikla jako kibuc, který si však nevedl dobře. Následně byla plánovaná přeměna obce na město pro židovské obyvatele, ale arabské nepokoje v roce 2000 potenciální kupce odradily.

V Chariš už více než 10 let žije skupina náboženských sionistů, která by měla zůstat, přičemž v rámci plánované výstavby by pro náboženské sionisty mělo být vyčleněno několik set domů, informoval předseda místní samosprávy rabi Nisim Dahan.

Nyní, když ministr Jišaj oficiálně schválil stavební plány, jsou stavební společnosti vyzývány, aby se ucházely o pozemky pro výstavbu. „Jde o první fázi rozvoje v Chariši. Bagry tu můžeme očekávat na podzim a během roku bude v Chariši 2.500 bytových jednotek,“ uvedl Jišaj. „Díky B*hu můžeme realizovat velký úkol – budovat město v Zemi Izrael.“

 mbs


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Hareidi City of Harish Gets Green Light, Approval Signed.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv