… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Hanobitelé památníku Jad Vašem v rukou policie 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

Dnes můžeme se stoprocentní jistotou říci, že vandalové, kteří  nedávno znesvětili svými odsouzeníhodnými grafity nápisy nejen památník obětem hokokaustu Jad Vašem, ale i pomníky obětem palestinského teroru, jsou konečně v rukou policie. Již dříve mnozí tvrdili, že to udělali ultraortodoxní Židé, jiní naopak v tom viděli provokaci ultralevicových skupin namířenou právě proti ortodoxním, jiní v této zavrženíhodné provokaci spatřovali čin některé z palestinských organizací. Nyní izraelská policie vede vyšetřování proti čtyřem ultraortodoxům, důvodně podezřelým z těchto činů. Nejdříve byli zatčeni tři podezřelí, obyvatelé Jeruzaléma, Ašdodu a Benej Braku ve věku 18-27 let. V úterý (26.6.) policie zatkla čtvrtého podezřelého, osmnáctiletého obyvatele Benej Braku. Tři vyšetřovaní prý tak či onak náležejí k antisionistickému ultraortodoxnímu hnutí Neturej Karta (Strážci města). V úterý takto policie provedla rekonstrukci činu v Jad Vašem s hlavním podezřelým Elchananem Ostrovičem, který se během vyšetřování k činu přiznal. Jak uvádějí zdroje blízké podezřelým, nejedná se o vůdčí osobnosti hnutí Neturej Karta, ale spíše o znuděné jedince hledající „action“.

Elchanan Ostrovič

Jak uvádí Pini Rosenberg v internetovém ortodoxním portálu www.bhol.co.il   בחדרי חרדים, v samotné Neturej Karta se názory na E. Ostroviče různí, ale většina ho podezřívá, že se sice vydává za příslušníka Neturej Karta, ale na druhou stranu se zúčastňuje demonstrací, které pořádají levicové organizace „uznávající sionistický stát“. Jak uvedly zdroje blízké hnutí, žádný příslušník Neturej Karta se takových demonstrací nezúčastňuje.  Ostrovič vede také internetový portál, o němž příslušníci Neturej Karta tvrdí, že jistě stojí peníze, tudíž musí ho někdo financovat. Opět podezření padá na levicové organizace.

Neturej Karta také tvrdí, že jeden ze zatčených podezřelých Abraham Ben Josef nemá prý s celou věcí nic společného. Nic neudělal, nic nepsal, jen poté telefonoval podezřelým, aby jim vyjádřil svou podporu.

Jak uvádí portál בחדרי חרדים část příslušníků Neturej Karta neodsuzuje činy podezřelých, část však ano. Ostrovič se nemodlí v synagóze Neturej Karta a ani nebydlí v Mea Šearim.

Rabi Hilel Deutsch, vůdčí osobnost Neturej Karta v USA a blízký spolupracovník rabína Moshe Bera Becka, se k osobě Ostroviče a jeho činům vyjádřil takto: „Nesouhlasíme s takovým činem a tento čin byl chybný. Nemyslíme si, že je správné chovat se násilnicky a též si nemyslíme, že „sionisté“ chtěli holokaust. Nemáme tušení, kdo jej financuje.“

(Název נטורי קרתא Neturej Karta – Strážci města, jimiž jsou míněni učenci, je převzat z midraše Jeruzalémského Talmudu, traktát Chagiga, kap. 1, halacha 7, odtud se stejný text dostal do midraše Ejcha Rabba, ptichta 2).

4 reakce na Hanobitelé památníku Jad Vašem v rukou policie

 • Refael napsal:

  Proc by se nezucastnoval E.Ostravic demonstraci levicovych skupin jako napr.Salom Aksav? Pokud maji oba spolecny nazor na naboz.Sionismus, tj.negativni.
  Jinak si nemyslim, ze levicove skupiny(dokonce ani Salom Aksav ci jine) by se nejak angazovali v tomto pripade. Ti se negativne angazuji jen v ramci izr.-palest.problemu. Tohle zverstvo totiz utoci na podstatu samotneho zakladu Statu jako takoveho.
  V tomto pripade mi take bylo hned jasne, ze v tom ani Arabove nemaji prsty, nebot podle prvnich zprav tyto vety na zdi nemeli z hlediska gramatiky nejmensi chybu.
  Ovsem Neturej Karta(byt to neni vylozene jednolita organizace) ma zaklad.filozofii: zruseni Statu Izrael, byt jinym zpusobem nez Arabove a pasivni cekani na Mesiase. Ovsem v Iranu se nepokryte potrasaji rukou s iranskym prezidentem a tento prezident pak na jejich pripade „dokazuje“ svou „demokraticnost“.Tez v dobe J.Arafata, ktery do celeho sveta take tvrdil, jak je „demokraticky“: „mam mezi Zidy pratele,vidite“. Ta symbioza je prilis zrejma.
  V minulosti se objevili i pokusy o jejich exkomunikaci, byt pry bezvysledne.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv