… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

V dnešním vydání deníku Jisrael ha-jom (ישראל היום) píší jeho redaktoři Jehuda Schlesinger a Boaz Bismut o historickém setkání představitelů judaismu a islámu. Jednalo se o setkání vrchního izraelského aškénázského rabína Jony Metzgera s vrchním imámem Paříže Hassanem Chalghoumim, které proběhlo včera v Jeruzalémě.

Setkání se uskutečnilo v době, kdy máme ještě v čerstvé paměti březnovou vraždu židovských dětí a učitele židovské školy v Toulouse, kterou spáchal místní islamista a nedávné brutální napadení tří židovských mladíků ve Villeurbanne nedaleko Lyonu velkou skupinou mladých islamistů. Během rozhovoru s rabi Metzgerem imám Chalghoumi jednoznačně a ostře odsoudil všechny protižidovské excesy, které se v poslední době ve Francii udály.

V kruzích blízkých rabínovi Metzgerovi hodnotí imáma Chalghoumiho jako člověka velmi odvážného, který se například nebojí otevřeně vystoupit se smířlivým postojem k Izraeli a demonstrovat svou vstřícnost vůči židovské komunitě. Pro tyto své postoje se stal imám terčem nenávisti extrémních islamistů natolik,  že musel dokonce jednu dobu chodit stále s ochrankou.

Během rozhovoru vyprávěl rabín Metzger imámovi o své nedávné cestě do Kazachstánu, kde se jednou ocitl na místech, kde nebyla židovská komunita a byl proto nucen se modlit v místnosti, která slouží jako mešita a modlitebna. Imám byl velmi udiven a řekl, že nevěděl, že Židé se mohou modlit v mešitě. Jistě též vzhledem k této skutečnosti navrhl imám Chalghoumi rabínu Metzgerovi, aby učinil historický krok a promluvil k obci věřících muslimů v jedné z velkých pařížských mešit. Rabín Jona Metzger imámovo pozvání s díky přijal. Již v  nejbližších týdnech se oba náboženští představitelé chystají na tuto společnou historickou událost, která bude mít jistě pro obě společenství pozitivní dopad.

Rabín Metzger řekl: „Dlouho jsme spolu hovořili o myšlenkové blízkosti judaismu a islámu.“

Imám Hassan Chalghoumi (nar. 1972 v Tunisu). Studoval na medresách v Sýrii a Pákistánu. Je předsedou Kulturního sdružení muslimů Drancy a Seine-Saint-Denis a imámem mešity v Drancy (pařížská čtvrť, kde byl během druhé světové války sběrný koncentrační tábor pro Židy). Nyní je vrchním pařížským imámem. Hassan Chalghoumi je znám svými přátelskými styky s francouzskou, zvláště pařížskou židovskou pospolitostí.

Jedna reakce na Historické setkání rabína a imáma

  • Eva napsal:

    …no, nevím. Myšlenková blízkost judaismu a islámu je pro mě něco jako fata morgana. Na druhou stranu, i mezi nacisty byli dobří lidé, to nelze popřít (třeba Oskar Schindler?)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv