… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Made in Israel?

Made in Israel?

Izraelská energetická společnost dnes oznámila objev pobřežního mořského ložiska zemního plynu a ropy, které co se týče možnosti těžby komerčně využitelných surovin může dokonce překonat dosavadní nálezy.

Společnost Israel Opportunity Energy Resources LP hovoří o 6,7 bilionech kubických stop (TCF) zemního plynu a 1,4 miliardě barelů ropy. Pro srovnání – předchozí nálezy v pobřežních polích Tamar a Leviathan obsahují odhadem 9 a 17 TCF zemního plynu. Množství ropy zatím nebylo definitivně určeno, ale odhad pro Leviathan byl snížen na 600 milionů barelů.

Nálezy ropy a zemního plynu zdá se vyvracejí oblíbený vtip o tom, že Mojžíš šel z Egypta špatnou cestou a Židům našel čistý vzduch a písek, zatímco na Araby zbyla ropa.

„Množství objeveného zemního plynu v rámci naší licence a jeho vysoká pravděpodobnost, činí z nálezu dosud třetí nejvyšší naleziště v pobřežních vodách,“ citoval ekonomický web Globes prohlášení šéfa Israel Opportunity Ronyho Halmana. „Toto množství zaručuje energetickou bezpečnosti Izraele na desetiletí a posiluje příjmy státu bez starosti o zásoby zemního plynu pro domácí spotřebu.“

Pět mořských licencí pokrývá plochu půl milionu akrů moře západně od Haify. Jedna z licencí má odhadem 27% naději na úspěch.

„Připravujeme se na první vrt,“ uvedl generální ředitel Israel Opportunity Ejal Šuker (Eyal Shuker). „Pro logistiku jsme pronajali přístavní sklad a provozní prostor, začali jsme objednávat těžební zařízení včetně vrtných hlav a pouzder a zajistili jsme si také většinu smluv s izraelskými a zahraničními poskytovateli služeb a vybavení.“

Nové objevy zvyšují pravděpodobnost revoluce v izraelské ekonomice, když se předpokládá, že země bude energeticky soběstačná během tří let a brzo bude schopná zemní plyn a možná i ropu vyvážet.

Těžební pole Tamar a Leviathan jsou rozvíjena a práce na infrastruktuře přinesly na trh práce požadavek na tisíce kvalifikovaných pracovních míst. Vývoz energie pravděpodobně posílí šekel a pomůže z něj vytvořit jednu z nejsilnějších měn světa.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel Discovers New Giant Off-Shore Oil and Gas Field.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv