… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

generálmajor Jair Nave

generálmajor Jair Nave

Zástupce náčelníka generálního štábu Izraelských obranných sil (מטכ“ל) generálmajor (אלוף) Jair Nave (Yair Naveh, יאיר נוה) předevčírem varoval, že syrský arsenál chemických zbraní může padnou do rukou rebelů, na což se musí Izrael připravit.

Nave učinil prohlášení během ceremoniálu, při němž bylo v Jeruzalémě vzpomínáno 30. výročí od bitvy o Sultán Jákub (Sultan Yaqub) během Operace Mír pro Galileu, známé později jako První libanonská válka.

Od této bitvy jsou stále pohřešováni 3 vojáci Izraelských obranných sil – Zachary Baumel, Cvi Feldman (Zvi Feldman) a Jehuda Kac (Yehuda Katz), jejichž rodiče od té doby marně pátrají po osudech svých synů.

Vzpomínkového obřadu se zúčastnil také ministr civilní obrany Matan Vilnaj (Matan Vilnai), vrchní rabín Izraelských obranných sil rav Rafi Perec (Rafi Peretz) a matka Zacharyho Baumela. Vojákům otec již zemřel, aniž by se dozvěděl, co se se synem stalo.

„Sýrie má největší arzenál chemických zbraní na světě a má rakety, které (svým doletem) pokrývají celé území Izraele,“ citoval Naveho varování Kanál 2 izraelské televize. „Izraelské obranné síly se musí připravit reagovat na tyto hrozby existenci Izraele.“

Nave také mluvil o probíhajících masakrech v Sýrii: „Co dělají svým lidem, to pravděpodobně udělali také vojákům, kteří jsou pohřešování od bitvy o Sultán Jákub, a udělají to znovu, pokud k tomu budou mít někdy příležitost.“

Syrská opozice minulý týden oznámila, že letoun syrského letectva v provincii Daraa rozhazoval toxický materiál, který páchl jako síra a způsoboval ospalost a bezvědomí. Opozice také tvrdila, že síly prezidenta Assada použili proti civilistům v Daraa, Hama a Deir ez-Zor střely plněné blíže neupřesněným plynem.

Náměstku ministra pro rozvoj Galileje a Negevu Ajúbu Karovi (Ayoub Kara, איוב קרא), který je Drúz, byly v sobotu během setkání s drúzskou komunitou na Golanských výšinách předloženy důkazy, které jasně ukazují na použití chemických zbraní Assadovým režimem, včetně fotografií velkých černých mraků, které měly obsahovat chemický materiál vystřelený nad oblasti, kde probíhaly boje mezi rebely a vládními silami.

Velitel Severního velení izraelské armády generálmajor Jair Golan (Yair Golan, יאיר גולן‎) nedávno varoval, že boje mezi Assadovými odpůrci a stoupenci mohou mít vliv na Izrael. „S Al-Kajdou spojené prvky, které jsou tam nyní aktivní a bojují proti režimu, mohou časem bojovat proti nám,“ uvedl. „Syrská hrozba vůči Izraeli zasluhuje pozornost. Nedojde k ní zítra ráno, ale může k ní dojít během několika měsíců.“

„Sýrie má zbraně hromadného ničení spolu s velmi silným arzenálem (dalších) zbraní, včetně raket země-země a chemických zbraní. Skutečnost, že Sýrie je skladem zbraní, který zásobuje teroristy v regionu je velmi znepokojující,“ dodal.

  sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Deputy COS: Israel Must Be Alert in Wake of Syria Situation.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv