… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Pozdě, ale přece. Byť výsledek je nejistý. Tak bychom mohli předběžně zhodnotit postoj Mezinárodního olympijského výboru (MOV) k hanebné praxi některých muslimských zemí bojkotovat izraelské sportovce. Problém nabývá na aktuálnosti před letními hrami v Londýně 2012. Zejména po skandálu, který se odehrál v Duisburgu.

V tomto německém městě se ve dnech 25. až 27. května 2012 konal Světový pohár v rychlostní kanoistice. V rozjížďce č. 4  závodu kajaků K1 na 1000 metrů nastoupil v dráze 3 izraelský reprezentant Roei Jelling, v páté Alžířan Nasredinne Baghdadi. Ten po pár metrech ze závodu odstoupil. Z jediného důvodu. Odmítl soutěžit ve stejné rozjížďce se sportovcem židovského státu.

To je odporné samo o sobě. Ovšem nedosti na tom. Alžírský olympijský výbor naznačil, že něco podobného by se mohlo opakovat i na hrách v Londýně. V tom okamžiku se MOV musel ohradit. V prohlášení své mluvčí Emanuelle Moreauové uvedl, že na hrách nelze strpět žádnou diskriminaci mezi sportovci. S dovětkem:  Jestliže nějaký atlet nebo tým není s to přijet na OH v duchu přátelství a fair play, pak ať raději zůstane doma. Neboť:  odmítnutí účasti v olympijském závodě kvůli národnosti nebo náboženství  soupeře je  nejen nesportovní, ale jedná se o vážné porušení etického kodexu MOV, principů Olympijské charty i slibu olympioniků.

Jasné slovo. Jenomže: co když ti, jichž se to týká, doma nezůstanou a na londýnských hrách bojkotem Izraele etický kodex MOV, Olympijskou chartu a olympijský slib poruší? Jak se v takovém případě zachová MOV? Přejde od proklamací k činům?

Zkušenosti z minulých her velí mírnit velká očekávání. Na OH v Pekingu 2008 Íránec Alirezaei udělal to, co Alžířan Baghdadi v Duisburgu. Odmítl soutěžit v rozplavbě závodu na 100 metrů prsa s reprezentantem Izraele  (Tomem Beerim). Byl však zbabělejší: vymluvil se na zdravotní problémy. (Že lhal se nepřímo potvrdilo  na plaveckém mistrovství světa 2011 v Šanghaji. Tam měl ve čtvrté rozplavbě bojovat o postup do semifinále, nicméně nestaroval, protože by musel změřit síly s Galem Nevem z Izraele.) V Aténách 2004 pro změnu exceloval íránský judista Miresmaeli. Než by bojoval s Izraelcem (Ehudem Vaksem), raději porušil životosprávu – a byl  z duelu vyřazen pro nadváhu. Po návratu domů ho ovšem nejvyšší autority oslavovaly jako národního hrdinu. I s patřičnou finanční kompenzací.

V obou případech se nestalo nic – skandály těch, co pošlapali olympijského ducha vyšuměly do ztracena. A letos, pakliže státy posedlé nenávistí vůči Izraeli budou v Londýně bojkotovat jeho sportovce?  Najde MOV odvahu k ráznému opatření? Odpověď na tuto otázku bude stejně zajímavá jako ta, kolik Izrael vybojuje v Británii finálových umístění či získá olympijských medailí.

Jedna reakce na MOV k bojkotu izraelských sportovců

  • pavelh napsal:

    Zbabělci utíkají z boje. Co kdyby je náhodou izraelský sportovec porazil?

    Je třeba na to upozornit a určitě vyjádřit Izraelcům podporu. Ale víc s tím stejně neuděláme. Hlupák zůstane hlupákem. Ano, je to nesportovní, zbabělé a trapné. Ale jediné, co může MOV udělat, je, toho zbabělého „sportovce“ z her vyloučit. A říct jasně: Toto chování na OH nepatří. To už ostatně řekli.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv