… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mohamed MursíNově zvolený prezident Egypta, kandidát Muslimského bratrstva Mohamed Mursí, v rozhovoru pro íránskou tiskovou agenturu Fars prohlásil, že „přehodnotí (mírovou) smlouvu z Camp Davidu“ s Izraelem a že chce užší vztahy v Íránem, aby na Blízkém východě vytvořil „rovnováhu.“

Rozhovor se uskutečnil včera ještě před tím, než byl Mursí oficiálně vyhlášen vítězem voleb. Po oficiálním prohlášení vítězem Mursí slíbil, že bude „dodržovat všechny mezinárodní dohody“, aniž by zmiňoval Izrael.

Agentuře Farsí Mursí řekl, že užší vztahy s Íránem „vytvoří rovnováhu tlaků v regionu“ a „to je součástí mého programu.“

Co se týče vztahů Egypta s Izraelem Mursí uvedl: „Naše politika vůči Izraeli bude politikou založenou na rovnosti, protože nejsme v žádném směru slabší než oni, a budeme se zúčastněnými stranami diskutovat o otázce palestinských práv, protože to je velmi důležité.“ „Zrevidujeme campdavidskou smlouvu,“ uvedl s tím, že všemi těmito záležitostmi se musí zabývat vládní orgány a vláda, „protože já nebude nic rozhodovat sám.“

Na dotaz ohledně údajné záruky neútočení, kterou měla vládnoucí Nejvyšší rada ozbrojených sil dát Izraeli, Mursí odpověděl: „Pokud útok v současnosti, pak jsem přesvědčen, že je v každém případě nepravděpodobný. Média se snaží tento problém zveličovat, aby vyvolala strach lidí z mého prezidentství, ale vyhlášení války stejně není výsledkem rozhodnutí jedné osoby a muselo by s ní souhlasit Lidové shromáždění (dolní komora egyptského parlamentu); v současnosti je k vyhlášení války nutná dohoda s vojenskou radou a to není problém, protože oni znají vojenskou situaci lépe (než ostatní).“

Fars s odvoláním na vyjádření bývalého egyptského velvyslance u palestinské autonomie Gamala Mazlúma (Gamal Mazloum) uvedl, že změna Dohody z Camp Davidu by se měla týkat možnosti Egypta rozmístit na Sinajském poloostrově rozsáhlejší vojenské síly.

V rozhovoru Mursí také odsoudil rozpuštění Lidového shromáždění, dolní komory egyptského parlamentu. Odmítl také zprávy médií, že jeho první zahraniční cesta po nástupu do funkce prezidenta bude do Saúdské Arábie s tím, že ještě nemá žádné plány cest.

Funkce hlavy Egyptské arabské republiky by se Mohamed Mursí měl ujmout 30. června 2012.

Mursi: Iran, Egypt Relations Create Strategic Balance in Region – 1. část rozhovoru s Mohamedem Mursím na webu Fars (anglicky)

Egypt’s New President Blasts SCAF’s Dissolution of Parliament – 2. část rozhovoru s Mohamedem Mursím na webu Fars (anglicky)

Mursi Dismisses Rumors about 1-Year Presidential Term in Egypt – 3. část rozhovoru s Mohamedem Mursím na webu Fars (anglicky)

Egypt’s New President Dismisses S. Arabia Visit – 4. část rozhovoru s Mohamedem Mursím na webu Fars (anglicky)

Egypt’s New Leader Stresses Necessity for Revising Camp David Accord – 5. část rozhovoru s Mohamedem Mursím na webu Fars (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv