… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Teď konečně víme, jak dávnou historii má židovská (izraelská) rozvědka.

Hospodin řekl Mojžíšovi: „שלח לך אנשים ויתורו את ארץ כנען….. „

„Pošli si muže, aby prozkoumali kenaánskou zemi…. Pošlete po jednom muži z jejich otcovských pokolení, vždy jejich předáka.“

Verš začíná slovy:  שלח לך – Pošli si. Komentátor Raši vysvětluje též druhé slovo לך a říká, že Hospodin nechal Mojžíšovi právo svobodné volby, tj. jestli cheš, pošli zvědy, ale jestli ne, neposílej je. Mojžíš se rozhodl pro jejich vyslání.

Dvanáct zvědů , jak Tóra uvádí, nebyli obyčejní lidé, ale předáci 12 kmenů. Každý se může zeptat, proč naši zvědové ve svém poslání selhali. Bylo to selhání způsobené jejich nekvalifikovaností nebo něčím jiným?  Selhali nevědomky nebo své selhání „dobře naplánovali“?

Především u každého rozvědčíka platí zásada, že byl vyslán, aby shromažďoval informace o nepříteli, ne aby je vyhodnocoval. Vyhodnocují je jeho nadřízení, v našem případě třeba Mojžíš a Áron. Tuto zásadu naši zvědové porušili, když začali sami své poznatky vyhodnocovat, komentovat  a vyvádět z toho závěry pro celou pospolitost. Například zrazovali lid od boje s obyvateli Kenaánu, neboť podle jejich mínění je silnější (v. 31), že je to země požírající své obyvatele (v. 32). Kromě toho do své výzvědné činnosti zapojili své subjektivní pocity, což je nepřípustné: „…a zdálo se nám, že jsme nepatrní jako kobylky, vskutku jsme v jejich očích byli takoví (v. 33). Jak může něco takového tvrdit, jak to ví, že se jim jeví tak či onak?!

Jedině dva zvědové – Káleb ben Jefúne (kmen Judy) a Jehošua bin Nún (kmen Efrajima) se zdrželi  hodnocení a odvraceli lid od malověrnosti. Tedy 10:2 – takové bylo rozdělení sil. Nakonec lid dal na slova malověrné většiny zvědů. Začal plakat, bouřit se proti Mojžíšovi a Áronovi a zahrával si s myšlenkou vrátit pod novým vedením se do Egypta, do domu otroctví (14,1-4). Káleb a Jehošua však od takového úmyslu lid odvracejí a slibují dobytí kenaánské země, neboť Hospodin je s Izraelem a jemu pomáhá.

Z tohoto dramatického příběhu se učíme, že opravdových vůdců lidu je vždy menšina. Jen duchovně silní jedinci dokážou zmatený dav strhnout na správnou (na svou) stranu, jen tito dokážou masu lidu zklidnit a přivést ji alespoň do stavu, aby se zamyslela , co by mohla svou živelností způsobit.

Podívejme se, jaká byla situace na poušti. Vůdčí osobnosti – Mojžíš a Áron byli ustanoveni Hospodinem. Veškerý život synů Izraele probíhal za neustálého působení zázraků: Nemuseli sít ani sklízet – dostávali manu a křepelky, vodu měli ze zázračné Miriaminy studně, ve dne je vedl po Sinaj Hospodin pomocí oblakového sloupu a v noci se orientovali podle ohňového sloupu. Hospodin byl neustále uprostřed synů Izraele. V takové situaci, kdy Hospodin neustále pomáhá svému lidu zázraky, nemají předáci 12 kmenů tak těžkou úlohu. Nemluvě o tom, že je tu ještě 70 stařešinů (soudců), kteří Mojžíšovi pomáhají a konečně tu jsou i samotný Mojžíš s Áronem.

Situace se však příchodem do zaslíbené země, do Erec Kenaán,  radikálně změní. Všechny zázraky, které provázely syny Izraele pouští, zmizí. Bez obdělávané půdy, bez setí a žatvy není pšenice, tudíž ani chleba. Bez zakládání sadů není ovoce, bez hloubení studen není vody. Otázkou tedy zůstává, zda ve chvíli, kdy by se situace takto radikálně změnila, by byli staří kmenoví předáci schopni efektivně zastávat své úřady, aniž by se jim dostávalo neustálé zázračné pomoci Hospodina, s níž na poušti počítali  jako se samozřejmostí.

Jedna reakce na Paraša Šlach (Nu 13,1-15,41)

 • Refael napsal:

  Ano,

  a proto diky Sionistum mohl vzniknout Stat Izrael,necekali na Mesiase,jak nekteri Charedim ci Chabad predpovidali ci dodnes tvrdi,ze „do Izraele mohou Zide vstoupit jedine s prichodem Mesiase“.
  Vzdy musime zacit prvni a doufat,modlit se,ze nas B-h podpori.
  Jiny priklad od Moseho: vstoupil do vod Rudeho more,teprve az mu byla voda po krk,pote se vody rozevreli.Bez 1.(Moseho)kroku by nenasledoval zazrat.
  Takovych prikladu je v nejen Tore mnoho.To nas uci,ze nelze cekat pasivne a jen a jen se modlit a cekat zazraky,ze nam spadnou do klina.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv