… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

čtvrť Ulpana v Bejt El

čtvrť Ulpana v Bejt El

Izraelský premiér Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) opět prokázal, že je strategickým mistrem, když dnes dílem nátlakem a dílem přesvědčováním zabránil přijetí zákona, který by se zpětnou platností legalizoval čtvrť Ulpana (Givat HaUlpana, גבעת האולפנה) v obci Bejt El (Beit El, בית אל) a zabránil jejímu zboření.

Zboření 5 domů, v nichž bydlí 30 rodin nařídil izraelský Nejvyšší soud, který došel k závěru, že pokud se nepodařilo prokázat, že by domy stály na státní půdě nebo na půdě majitele, který s jejich postavením souhlasí, musejí být zbořené. Odmítl tak argumentaci, že pokud je majitel neznámý a proti stavbě sám neprotestuje, mohou domy zůstat stát.

Návrh zákona, o němž se dnes hlasovalo, měl se zpětnou platností stavby legalizovat a majiteli pozemku pouze přiznat nárok na finanční náhradu.

Premiér svůj negativní postoj k zákonu odůvodnil neochotou vytvořit precendens, kdy se zpětnou platností budou negovat rozhodnutí soudu přijímáním účelových zákonů, a dále také tím, že by přijetí zákona vyvolalo negativní reakce ze zahraničí.

I přes premiérovu argumentaci však ještě včera řada poslanců vládní koalice a také ministři národních stran prohlašovali, že zákon podpoří.

Premiér poté prohlásil, že kohokoliv z ministrů, který bude skutečně pro zákon hlasovat, okamžitě odvolá ze své vlády. Načež došlo k zázračné změně postojů, kdy ministři došli k závěru, že „zájmům osidlování mohou lépe posloužit, pokud ve vládě zůstanou.“

Zákon tak nakonec přijat nebyl, když pro něj hlasovalo jen 22 poslanců opozice a poslanci vládního Likudu, kteří nejsou členy vlády Karmel Šama-HaKohen (Carmel Shama-HaCohen), Ofir Akunis, Ze’ev Elkin, Danny Danon, Cipi Chotovely (Tzipi Hotovely), Chajm Kac (Chaim Katz), Jariv Levin (Yariv Levin) a Miri Regev. Ostatní poslanci vládní koalice, včetně ministrů, pak buď hlasovali proti přijetí zákona nebo jednací sál opustili.

Předseda vlády nicméně národní pravici nabídl ústupek, když slíbil, že jeho vláda schválí v Bejt El výstavbu desítek nových domů na pozemcích, které nejsou sporné.

Ještě významnější je premiérův příslib, že ke schvalování výstavby nových židovských domů v Judeji a Samaří vznikne nová ministerská komise. Pravomoc schvalovat měl dosud tradičně v rukou pouze ministr obrany, přičemž současný ministr Ehud Barak je znám svojí nechutí k židovskému osídlení srdce biblické Země Izrael.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv