… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Laskaví čtenáři budou jistě překvapeni poněkud nežurnalistickým titulkem. Ovšem množství raket které teroristé Hamásu a možná i jiných teroristických uskupení  vystřelili od včera na jižní  Izrael  se mění každou chvíli. Když jsem včera večer šla spát, tak počet raket byl 41. Dnes ráno se blíží 60 a než článek dopíšu a než jej čtenáři přečtou číslo bude opět jiné.

Snad je proto na místě si představit co se děje na počátku prázdnin v normálních rodinách na celém světě, rodiče vzdychají že budou muset otevřít peněženky, protože výdaje na letní aktivity dětí a mládeže jsou značné. Policie varuje řidiče, aby jezdili opatrně, protože na ulicích je více dětí, které mohou být nepozorné. Mládež hledá brigády, kde by si mohla přivydělat aby se mohla bavit či oblékat tak, jak chce. Babičky vědí, že budou muset vařit víc pro své vnoučky a budou se o ně bát, aby nespadli ze stromů, něco se nestalo při koupání a tak vůbec. Všechny tyto „starosti“ se dostávají do uvozovek, když začnou padat rakety.Rakety padají bez výběru, na školu, na ulici, na synagógu, na továrnu na volný prostor mezi domy. Raketám je jedno jestli zabijí nebo zraní dítě, dospělého, vojáka, stařečka, levičáka, pravičáka, žida, muslima, křesťana, Eritrejce, Sudánce, Thajce, dobrovolníka z Německa či novináře z USA. Oblíbené české rčení, když nejde o život jde o …… (nejde o nic), zde dostává úplně jinou konotaci. Je totiž velmi opravdové. Armáda vydává pokyny jak se chovat v připadě, že se ozve signál „červená barva“, který oznamuje , že raketa je na cestě. Podle těchto pokynů mají obyvatelé Sderot, Netivot a dalších míst v okolí Gazy 15 vteřin na to, aby si našli úkryt. Pro představu navrhuji, aby si laskavý čtenář na stopkách ověřil co je to 15 vteřin a co se za tu dobu dá stihnout. Představte si, že právě vaříte, kojíte dítě, provádíte analýzu v laboratoři, vrtáte zub pacientovi, sprchujete se, hrajete volejbal, trénujete běh v místě, kde se není kam schovat a máte 15 vteřin na to najít si úkryt před raketou. Pokud jste matka a máte doma malé děti, musíte je také ukrýt. Protože jde o život, opravdu. S takovou situací je  velmi těžké se vyrovnat. Psychologové by o tom mohli vyprávět.

Zajímavé je, že tentokrát dokonce i mluvčí ministersta zahraničí USA odsoudila raketové útoky z Gazy. Rakety se jmenují Quasam a Grad, přičemž Grad jsou větší a mají delší dolet, takže mohou ohrozit i vzdálenější místa. Ovšem v Izraeli není nikam daleko. Doufejme ale, že někdo ty nehodné válečníky z Hamasu usměrní a k eskalaci nedojde. Ta se totiž v současné situaci nikomu nehodí.

Tato situace patrně dá vzniknout izraelské odvetě, jakési mladší sestře vojenské operace Lité olovo. Pokud k tomu dojde, bude se na světových fórech mluvit o humanitární situaci v Gaze a o tom jak Izrael bombarduje civilní obyvatelstvo. Málokdo bude ochoten si vzpomenout, jaká je situace civilního obyvatelstva na které padají rakety vystřelené z Hamasem ovládané Gazy.

7 reakcí na O raketách pouze neaktuálně

 • boh napsal:

  Děkuji za objektivní článek, za jeho poslední odstavec zejména. Skutečnost je přesně taková, jak ji popisujete. Vím dobře o čem mluvíte, mám na jihu Izraele blízké příbuzné 😐 .

 • Vader napsal:

  Rozdíl mezi Kassámy a Grady je i ve hmotnosti nesené nálože. Z pohledu člověka, na kterého se rakety sypou, je to ale rozdíl zcela marginální. Je jedno, jestli mě zabije o pár kilo trhaviny více nebo méně; na výsledku budu mrtvý tak jako tak.
  Zkouším si představit, co by se dělo, pokud bych po léta ostřeloval třeba Rakousko. Asi mám malou představivost, ale nemohu se zbavit dojmu, že při rázné odvetné a eliminační akci by Rakousko za agresora označeno nebylo.

  Pro ilustraci oněch 15 sekund (během kterých povětšinou nezvednu ani telefon) –

  • jurosh napsal:

   Ten váš příklad s Rakouskem má malý nedostatek: zapomněl jste tam ještě napsat, že to Rakousko si staví na jižní Moravě a v jižních Čechách osady jak se jim zlíbí, že se tam rakouští policisté a vojáci prohánějí v obrněných vozech a ty hodné Rakušany, kteří se rozhodli si postavit mírumilovně baráček třeba někde na Pálavě, tam brání, aby se náhodou ti zlí Češi nerozhodli jim nějak ublížit a nechtěli snad zločinně ty vinice zpátky. Pak by to připodobnění snad bylo úplné.

  • Josef napsal:

   především bych nedal vládám, které ,s úsměvem pod vousy, tolerují, že jejich občané střílí na sousední stát rakety. Ani šekel, ani kapku vody a konec humanistických keců (s prominutím), dokud si tam neudělají pořádek. Buďte si jisti, že si tam nastolí demokracii sami, aby měli co jíst.I fanatici mají hlad a žízeň. Pak si to s ,teroristy, vyřídí sami.

 • Refael napsal:

  Presne pi.Mayerova!!!

  Co asi ted rikaji salonni intelektualove a tzn. „humaniste“?Moment,…………………………………….ano,zase nic!!!

  • Eva napsal:

   no, to je celkem jasné, kde jsou… čekají, až se konečně začne Izrael bránit, aby mohli prezentovat ten největší problém v regionu – „zabijácký“ stát Izrael. No prostě, tiskové agentury potřebují „slzy Gazy“, ne teror vůči Izraeli. Asi to bude také tím, že jedna z kdysi nejprestižnějších agentur BBC si dnes už kvůli obří muslimské menšině (nebo už většině?) v Británii prostě nemůže dovolit objektivní zpravodajství o Izraeli (otázka je, jestli ten kořen není ještě hlubší – třeba už od konce „palestinského mandátu“, nevím…). Ostatní „novináři“ zahraničních redakcí pak většinou už jen přebírají pitomosti vydané BBC. Dodnes jsem kromě tohoto serveru nezaznamenala, že by některá naše média přinesla informace o ostřelování jižního Izraele. Ani od pana Turečka, blízkovýchodního zpravodaje ČRO… Má asi jiné priority…

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv