… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

mladý uživatel mobilního telefonu v Jeruzalémě

mladý uživatel mobilního telefonu v Jeruzalémě

Rabi Aaron Teitelbaum, satmarský rebe z Kirjas Joel (Kiryas Yoel), dal o šavuotu svým stoupencům ultimátum: zbavte se svých chytrých telefonů anebo si hledejte nového rabína.

Při shromáždění satmarských chasidů u jejich rabína na konci svátku, zaujal rabi ostrý postoj vůči smartphonům, když svým učedníkům řekl, že mají ‘zakázáno’ mít ve svém domácnosti počítač – což říká už řadu let.

Výjimky existují jen pro počítače s filtrovaným přístupem k internetu, které jsou zcela nezbytné pro výdělek na živobytí, uvedl.

Poté se věnoval otázce smartphonů. Prohlásil, že všichni „klej kodeš“ (klei kodesh) – ti, kdo vybírají peníze na dobročinnost, studenti a učitelé Tóry, vzdělávací dohled, správci institucí, rituální řezníci a písaři – nesmějí mít taková zařízení, a to bez výjimky.

Rebe také vyzval ředitele satmarských institucí na celém světě, aby začali vynucovat tento zákaz do čtyř týdnů, když během této doby si lze opatřit přijatelný telefon.

Kdokoliv se nepodřídí, tomu nadále nebude povoleno setrvávat v jeho funkci v jakékoliv satmarské instituci, uvedl rebe.

Satmarský rebe současně prohlásil, že ženy nesmějí mít smartphony za žádných okolností.

Mezitím rabi Avraham Tzvi Wosner z Monsey tento týden rozhodl – v souladu s rozhodnutí svého děda – že ten, kdo má smartphone anebo nefiltrovaný přístup k internetu, není košer svědek.

Podle zprávy toto rozhodnutí rabi Wosner vynesl na svatbě, když zjistil, že jeden ze svědků má telefon, který není „košer.“ Přikázal, aby byl vybrán jiný svědek.

K těmto krokům dochází krátce poté, kdy byla nebezpečí internetu zmíněna na masovém shromáždění přibližně 40 tisíc charedim v newyorském CitiField.

 mbs


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Satmar Rebbe – It’s Me or Your Smartphones!

8 reakcí na Satmarský rebe: Buď já anebo Vaše smartphony!

 • gugi napsal:

  Pomohlo by, kdyby některý jeho stoupenec prohlásil, že má „s-t-m-a-r-phone“ což by ukazovalo na určitou spřízněnost s denominací Satmar. 🙄

 • Vader napsal:

  No potěš… Než z nedostatku informací nad rebem nepatrně pozdvihnu obočí, můžete mi někdo (pokud by to bylo delší, pak prosím PM na fóru) vysvětlit, co již jeho děda přimělo k tak negativnímu postoji ke křemíkovým mazlíkům ❓

 • Blazej napsal:

  Souhlasím s rebem, už ze zkušenosti jsem ve svém životě zrušil televizi,mobil používám ten nejjednodušší 10 let starý a dny bez počítače jsou léčba pro duši. 😛 😛 😛 😀 Kdo si to vyzkoušel jistě ví o čem mluvím.

 • Blazej napsal:

  Pravděpodobně rebe vede své následovatele k nazírání Svatého,budiž požehnán.To znamená , že ví přesně co s lidským vědomím na všech jeho úrovních činí internet v té podobě jakou známe.A tedy ví jak internet maří jejich společnou práci.(Co se děje ve vyšších světech , když kavannot je zasviněno pornem, vraždami,a jiné negativními věcmi a symboly). Probůh kdo by to měl lépe vědět , než chasidský rebe.

  • Nofar napsal:

   Vzacny priteli, na internetu lze najit i jine informace, nejen ty o vrazdach nebo porno. Ovsem prekvapuje me, ze jste tak presne informovan.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv