… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Dafni Leef

Minulý pátek došlo k v centru Tel Avivu na bulváru Rotschild k nepovolené demonstraci, která měla být reminiscencí na loňské léto, kdy levicoví aktivisté postavili na tomto hlavním bulváru stanové městečko, na protest proti ekonomické situaci zejména středních vrstev společnosti. Dafni Leev (Liv) – jedna z vůdců loňského protestu, jehož hlavním motivem byly vysoké ceny bytů v Tel Avivu, svolala své věrné s tím, že protesty se budou opakovat a dojde i k znovuvybudování stanového městečka. Ovšem telavivská radnice, která měla s uvedením bulváru do předchozího stavu vloni nemalé výdaje, tentokrát neponechala nic náhodě. Protože demonstrace nebyla povolená, a  ohlášení proběhlo pouze sdělením, po němž nenásledovala procedura, která by vedla k povolení demonstrace anebo stavbě stanů. Demonstrace rozhodně neproběhla pokojně. Starosta Tel Avivu ve svém projevu který je i nahrán a lze jej najít na youtube   sdělil, že Tel Aviv má dlouhou tradici v podpoře demokratických procesů, včetně demonstrací, ale v rámci zákona, protože zákon platí pro všechny obyvatele Tel Avivu. Během demonstrace došlo k rozbíjení výkladních skříní bank a podle některých policejních informací  za tuto „špinavou práci“ obdrženi ilegálové ze Súdánu každý 400 NIS (asi 2000Kč). A když už je řeč o penězích, tak připomeňme, že vloni byly stany a další aktivity financovány z New Israel Fund, v jehož čele stojí bývalá poslankyně za ultra levicovou  stranu Meretz Naomi Hazan. Podle odhadů jsou i pokusy o letošní znovuoživení demonstrací bohatě dotovány tímto fondem a  dalšími zahraničními zdroji.

Protože se páteční demonstrace neobešla bez násilností a poškozování majetku, zasáhla nejen obdoba městské policie v Tel Avivu, ale i policie, která má s demonstracemi bohaté zkušenosti a tentokrát se k levicovým demonstrantům nechovala v rukavičkách,  jak je tomu jindy zvykem. Došlo také k zatýkání levicových aktivistů, ovšem také k jejich téměř okamžitému propouštění. Toto velmi ostře kritizoval poslanec Michael Ben Ari, když porovnal chování policie vůči těmto demonstrantům se zákroky policie proti pravicovým anebo ortodoxním demonstrantům. Takoví demonstranti také bývají zadrženi nejméně na 24 hodin, aniž by se dopustili nějakého násilného činu.

Jako gesto odporu proti postupu telavivské radnice a policie odstoupila strana Meretz z koalice se starostou Ronem Chuldai a zástupkyně starosty za stranu Meretz Meital Lahavi  logicky,  jako výraz protestu,  odstoupila ze své funkce.

Veškerá media v Izraeli informovala o páteční demonstraci a jejím průběhu jako o hlavní zprávě. A stejně jako v eretz.cz, tato zpráva zastínila i návštěvu  ruského prezidenta Putina.

Ve čtvrtek večer se má uskutečnit kulturní akce „Tel Avivská bílá noc“, která připomíná, že Tel Aviv je na seznamu památek UNESCO jako městská památková  rezervace, protože město je jedinečné svou architekturou Bauhaus. Protestující chystají narušit tyto oslavy uspořádáním „Černé noci“.  Otázkou zůstává, nakolik zde jde ještě o sociální problémy a boj proti chudobě a nakolik se jedná o prosazování specifických  politických zájmů určité strany.

Jedna reakce na Sociální bouře v Tel Avivu a mediální válka

  • Refael napsal:

    Nemam problem podporit demonstraci na podporu bydleni nejen v TLV, ale i v ostatnich mestech ci oblastech, at uz ji porada kdokoli(pravice ci levice), ale takovym zpusobem, aby bylo vse legalni. NIKDY ne ilegalni a navic nasilnou. To si jen nekdo na ucet dobre veci „honi triko“.
    Jsem proti jakekoliv nasilne demonstraci(jako asi kazdy norm.clovek), at uz duvod demonstrace muze byt sebelepsi.
    Navic Netanyah.vlada uz dela mirne pokroky ohledne bydleni, ale nejde vse pres noc. Jsem zvedav, zda-li by u pripadne levicove vlady, ktera ma mnohem vetsi maslo na hlave(levice se vzdy zastituje socialni politikou), byli tyto demonstrace, kdyz v jejich casech vlad NIC take neudelali na podporu bydleni pro mlade napr..
    Jen me prekvapilo, ze na Eretzu o teto demonstraci, ktera probehla v sobotu vecer a opravdu zastinila vse ostatni(v Izraeli), unformuji az dnes.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv