… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

syrská verze sestřelení tureckého letounu

syrská verze sestřelení tureckého letounu

Turecko v reakci na sestřelení své stíhačky Sýrií požádalo o svolání schůzky Severoatlantické aliance, a to na zítřek a podle článku 4 charty NATO, který hovoří o tom, že „smluvní strany budou společně konzultovat vždy, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany.“

Syrské ministerstvo obrany ihned v pátek přiznalo, že k sestřelení letadla došlo: „Neidentifikovaný vzdušný cíl narušil syrský vzdušný prostor ze západu v 11:40 místního času, letěl ve velmi nízké výšce a vysokou rychlostí. V souladu s předpisy pro tyto případy syrská protivzdušná obrana letoun zaměřila a podařilo se jí ho zasáhnout přibližně 1 km od pobřeží.“ Letoun se měl poté v plamenech zřítit do moře asi 10 km od vesnice Om al-Tujúr (Om al-Tuyour) v provincii Latakíja.

Mluvčí syrského ministerstva zahraničí Džihád Makdísí (Jihad Makdissi) včera provládním novinám al-Watan sdělil, že „k čemu došlo byla nešťastná náhoda, nikoliv úmysl, jak někteří říkají.“

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoğlu nicméně včera pro televizi TRT uvedl, že letoun byl na výcvikovém letu a byl sestřelen „v mezinárodním vzdušném prostoru, 13 mil od syrského“ vzdušného prostoru.

Turecký premiér Erdoğan se včera sešel k jednání také s předsedou opoziční Republikánské lidové strany (CHP) Kemalem Kılıçdaroğluem, který podle TRT obvinil Sýrii, že „průzkumný letoun“ sestřelila úmyslně.

Jihovýchodní Turecko je útočištěm pro tisíce Syřanů, kteří z vlasti uprchli poté, co loni v březnu vypukla brutální občanská válka. V Turecku současně probíhá výcvik vojáků povstalecké tzv. Syrské svobodné armády. Hranice mezi oběma zeměmi je dlouhá přibližně 600 km a Sýrie opakovaně oznámila boje s povstalci, kteří pronikají z území Turecka.

Military Spokesman: Anti-Air Defenses Intercepted a Target That Violated Syrian Airspace Over Territorial Waters, Shot It Down West of Lattakia – zpráva syrské státní tiskové agentury SANA (anglicky)

„Syria hit Turkish jet when it was in international airspace“, Davutoğlu – zpráva turecké televize TRT (anglicky)

Kılıçdaroğlu: Syria shot down the reconnaissance jet intentionally – zpráva turecké televize TRT (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv