… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

V květnu letošního roku oslavil požehnané sedmdesáté narozeniny jeden z nejvýznamnějších českých hebraistů a judaistů dr. Bedřich Nosek.

Narodil se do těžké doby protektorátu, jen pár týdnů před vypuknutím heydrichiády. Vystudoval nejprve historii a archivnictví a poté hebraistiku na FF UK, působil jako lektor na Státní jazykové škole a jako odborný pracovník v tehdejším Státním židovském muzeu v Praze. Doba, v níž studoval a pracoval, pochopitelně studiím s jakoukoli souvislostí s židovskou kulturou příliš nepřála. Lidé spojovaní s židovstvím byli pod neustálým dohledem a tlakem ze strany vládnoucí moci a StB. Teprve po roce 1990 mohl dr. Nosek jako mnozí další svobodně pokračovat ve své práci. Právě publikace Bedřicha Noska, které vycházely v euforické době 90. let, patří dodnes k tomu nejlepšímu, co v české judaistické literatuře vzniklo – překlad Maimonidových Šmona prakim – Osmi kapitol o lidské duši a mravním konání (Sefer 1998) a především proslulý a vynikající překlad Pirkej Avot – Výroky otců (Sefer 1994) s obsáhlým komentářem. Výroky otců se naneštěstí od té doby nedočkaly opětovného vydání, ačkoli právě tato práce ztělesňuje dva aspekty, které byly pro Noskův přístup vždy typické: 1) práci s původním textem, nikoli jen spoléhání se na sekundární či terciární zdroje; 2) věrnost a hlubokou úctu k textu a k židovské náboženské tradici.

Noskovy překlady se vyznačovaly nejen brilantním zvládnutím hebrejského textu a literární kvalitou překladu, ale též pochopením náboženské tradice a duchovního pozadí díla. Právě to se svým studentům vždy snažil vštěpovat a v tom spočívá jeho největší přínos coby pedagoga.

Nakladatelství L. Marka ve spolupráci s Husitskou teologickou fakultou, na které Bedřich Nosek působí jako vedoucí Ústavu židovských studií, vydalo u příležitosti jeho sedmdesátých narozenin sborník Šalom: Pocta Bedřichu Noskovi k sedmdesátým narozeninám, který lze označit za symbolické bilancování dvacetiletého působení Bedřicha Noska jako vědce, hebraisty a především pedagoga. Mezi pětadvaceti příspěvky nalezneme jak studie a laudatia od jeho kolegů z HTF (prof. Lášek, prof. Kučera) a spolupracovníků z ŽM a katedry hebraistiky (doc. Šedinová), tak i příspěvky od jejich žáků, kteří se již stihli zapsat do dějin české hebraistiky a judaistiky, jmenovitě dr. Holubová a dr. Boušek. Za pozornost ale stojí i příspěvky „nejmladší“ generace budoucích vědců, doktorandů judaistiky, religionistiky a hebraistiky (Ivan Kohout, Marek Vinklát a Markéta Rubešová). Židovská studia nemají ani po dvaceti letech svobody na růžích ustláno a nejde jen o krizi a marasmus, v němž se nachází český vzdělávací systém jako takový. O to více je třeba ocenit ty, kteří svým entusiasmem, pílí a kvalitou předkládaných prací ukazují, že judaistika a hebraistika v České republice bude mít, אימשיד אתייסב, důstojné pokračovatele, a to i díky odborné a pedagogické práci Bedřicha Noska.

Jedna reakce na Významné životní jubileum hebraisty a judaisty Bedřicha Noska

  • Refael napsal:

    Mazal Tov!!!
    Jiz zminovanou knihu „Osm kapitol o lidske dusi“ se mi pri posledni navsteve v PRG v breznu 2011 nepodarilo nikde sehnat.
    Alespon mam Pirkej Avod.
    Nesmirne si vazim jeho prace.Pamatuji si ho jeste z Ulpanu Praha,pri vyucovani moderni Hebrejstiny v r.1996,pokud se nepletu.Tehdy zaskakoval za mladou ucitelku Editu.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv