… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

jaderný Írán

jaderný Írán

Útok počítačovým virem Stuxnet proti Íránu se uskutečnil na příkaz prezidenta USA Baracka Husseina Obamy v rámci vlny sabotážních a špionážních úderů proti jaderného programu Islámské republiky. Tvrdí to v knize “Confront and Conceal: Obama’s Secret Wars and Surprising Use of American Power” s odvolání na vysoce postavené zdroje ve Washingtonu její autor David E. Sanger.

Z knihy, která má vyjít zítra, citovaly ve svém pátečním vydání noviny The New York Times.

Virus Stuxnet, kterým byl podniknut útok na počítače zejména v zařízení na obohacování uranu v Natanzu, měl za cíl poškodit centrifugy poskytnutím nesprávných údajů pro jejích řízení, což se povedlo.

Stuxnet měl být podle knihy součástí vlny kybernetických útoků na Írán, vedených pod krycím jménem „Olympijské hry“, a prováděných za pomoci jednotky izraelské zpravodajské služby.

To, že Stuxnet je natolik komplexním virem, že za ním musí stát vládní výzkum, tvrdili odborníci na počítačovou bezpečnost od samého počátku.

Podle The New York Times Obama rozhodoval o budoucnosti viru poté, kdy virus unikl po „chybě“ z počítačové sítě v Natanzu. Původně prý prezident zvažoval zastavení útoku, nakonec ale bylo rozhodnuto naopak o jeho posílení.

Obamovi kritici namítají, že zveřejnění obsahu zamýšlené knihy i kniha sama jsou ohrožením národní bezpečnosti, k němuž se současná vláda uchýlila v situaci, kdy prezidentovo znovuzvolení je navážkách a prezident je kritizován za přílišnou měkkost vůči íránskému islámskému režimu.

USA své údajné spoluautorství viru Stuxnet přiznávají jen několik dní poté, kdy Íránci oznámili, že jejich počítače byly zasaženy virem Flame, který je svou komplexností dosud nevídaný. Virus současně zasáhl i počítače v dalších zemích Blízkého východu, včetně Izraele.

Obama Order Sped Up Wave of Cyberattacks Against Iran – celý článek na webu The New York Times (anglicky)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv