… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

příprava na obřízku

příprava na obřízku

Židovští a muslimští představitelé v Německu včera jednotně odsoudili rozhodnutí německého soudu, které staví v zemi mimo zákon obřízku chlapců.

Britský The Guardian informuje, že zástupci obou náboženských komunit označili rozsudek za necitlivý a diskriminační a za útok na staletí náboženské tradice.

Soud v Kolíně nad Rýnem předevčírem rozhodl, že obřízka z neléčebných důvodů, praktikovaná většinou Židů a muslimů, je tělesným poškozením, a tudíž trestným činem. Zvyk je „vážným a nevratným zásahem do integrity lidského těla,“deklaroval soud.

Rozhodnutí bylo vydáno v případě muslimského lékaře, který provedl obřízku čtyřletému chlapci, který ale později začal krvácet a musel být umístěn na pohotovosti nemocnice. Rodiče následně lékaře zažalovali, avšak soud v odvolacím řízení  naopak zdůraznil odpovědnost rodičů za sjednání obřízky nezletilého. Proti rozhodnutí bude pravděpodobně podána žaloba ke Spolkovému ústavnímu soudu.

Náboženští představitelé včera rozhodnutí soudu označili za krok do minového pole, který podkopává jejich náboženskou autoritu a je v rozporu s německou ústavou.

Předseda německé Ústřední rady Židů Dieter Graumann označil rozsudek za „neslýchané a necitlivé opatření“ a „bezprecedentní a dramatický zásah do práva na autonomii náboženských komunit.“

Předseda Náboženské komunity islámu v Německu Ali Demir měl podle The Guardian prohlásit: „Rozhodnutí je podle mě v rozporu s integrací a diskriminuje všechny dotčené strany.“ Předpověděl, že zákaz obřízky v Německu povede k nárůstu „obřízkové turistiky do sousedních zemí Evropy.“

Soud v daném případě zvažoval tři články německé ústavy: práva rodičů, svobodu náboženského vyznání a právo dítěte na fyzickou integritu a došel k závěru, že obřízka není v zájmu dítěte. Odmítl obranu, že obřízka je v mnoha kulturách považována za hygienickou, což je jeden z hlavních důvodů, proč je prováděna v USA, Velké Británii i Německu.

Mezitím předevčírem v Norsku mluvčí tamní Strany středu Jenny Klinge uvedla, že chce, aby obřízka byla v zemi prohlášena za nezákonnou, což by mohlo ohrozit budoucnost tamní 700členné židovské komunity. Deníku Dagbladet sdělila, že obřízka dívek je již zakázaná a zákon by měl být rozšířen i na chlapce.

Obřízka je zřejmě nejvíce dodržovaná židovská náboženská praktika. Židovské dějiny jsou znamenány jmény těch, kdo kvůli dodržení micvy, kterou poprvé vykonal praotec Abrahám, riskovali své životy – a řada z nich kvůli tomu také o život přišla.

The Guardian včera informoval o bouřlivé debatě, kterou rozhodnutí vyvolalo. Citoval jednoho z respondentů online průzkumu mezi čtenáři berlínského deníku Taz, který napsal: „Jako obřezaný Žid mohu dodat jen následující: Nemá snad státní zástupce v Kolíně … nic lepšího na práci, než … zasahovat do tisíců let židovského náboženského práva? V každém případě musíme proti tomuto příšernému rozhodnutí kolínského regionálního soudu rozhodně vystoupit.“

 sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News,

Jedna reakce na Židé a muslimové rozhořčeni zákazem obřízky v Německu

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červen 2012
Po Út St Čt So Ne
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
Archiv