… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
V Akku objeven přístav z doby Druhého Chrámu 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

V Akku byl objeven 2300 let starý přístav, který je považován za největší a nejvýznamnější v helenistickém období. Nelze ani vyloučit, že přístav sloužil i jako přístav vojenský.  Byl vybudován a užíván v době exitence Druhého Chrámu, tedy před 2.300 lety.

Mezi archeologickými nálezy jsou  kotevní kameny (fotografie 2 a 3), které byly součástí nábřeží. Jejich ochranná  funkce se pravděpodobně váže k použití přístavu pro vojenské lodě.

V tiskové zprávě Izraelského památkového úřadu je uvedeno, že se jedná o přístav, který se nalézá v jižní části města, kde v helenistické době již existoval přístav a byl nejvýznamnějším přístavem tehdejšího  Izraele.

Objev byl učiněn při vykopávkách, které jsou součástí konzervace přístavní hráze které provádí Společnost pro rozvoj starého Akka a je financováno izraelským pozemkovým fondem.

První indikace o existenci významného přístavu se objevily již v roce 2009, když byly nalezeny ploché vápencové kameny zpracované technikou  charakteristickou pro fénické stavby. Toto dláždění vyvolalo mezi archeology diskuzi, jedni se domnívali, že se jedná o podlahu velké stavby a druzí se přikláněli k domněnce, že se jedná o přístavní molo.

Podle slov Kobi Sharvita, ředitele oddělení podmořské archeologie v Izraelském památkovém úřadu jsou mezi nálezy velké kotvící kameny, které tvořily součást mola a sloužily k jištění lodí, které kotvily v přístavu před 2300 lety. Tyto nálezy poskytují jednoznačnou odpověď na to, zda se jedná o přístavní molo anebo o podlahu budovy.

Nález obsahuje také značné množství velkých kamenů, které se sesunuly a rozptýlily do vzdálenosti desítek metrů. Podle Scharvita je toto nesporný důkaz o systematickém a záměrném zničení přístavu již v době antiky.

 Nedávno byly objeveny při  vykopávkách objekty , které naznačují, že odkrýváme vojenský přístav v Akku. Nalezli jsme kamenou hráz která je 8 m dlouhá a 5 m. široká, tuto jsme částečně odkryli. Základ je ohraničen kamennými zdmi, které jsou postaveny ve fénickém stylu. Zdá se, že dlažba mezi kamennými ohraničeními směřuje k jihu a do středu zapadlo několik kamenů. S nevyšší pravděpodobností se jedná o skluz na přemístění lodí z mola do moře a naopak.  Patrně se v tomto případě jednalo o válečné lodě.  Podle Sharvita teprve další archeologický průzkum prokáže oprávněnost této teorie.

Na dně historického přístavu byly nalezeny základy stavebních struktur , kotevní kameny a mnoho fragmentů keramických nádob a také zachovalých celých keramických nádob a kovových předmětů, jeichž původ je lokalizován na ostrovy Egejského moře včetně ostrovů Knidos, Rhodos , Kos a dalších míst na pobřeží Středozemního moře.

Je třeba zdůraznit, že tyto nálezy jsou archeolofickým důkazem o tom, kde přesně se přístav nacházel. Při vykopávkách v nové marině v Akku v osmdesátých letech archeology se Dr. Elišovi Linderovi a prof. Avneru Rabanovi  podařilo lokalizovat  polohu helenistického města a část přístavu, který s městem sousedil. Část mola přístavu se patrně stala základem otomanské hradby  města a proto nebude ani v budoucnu možné je odkrýt.

Vykopávky budou pokračovat v části přístavu, která směřuje do moře a v místech nového přístavu s cílem určit souvislost mezi tím zda přístav byl rozbořen roku 312 př.o.l. Ptolemajem anebo v době hasmonejského povstání roku 167 př.o.l. anebo zda důvodem jeho zboření byla jiná příčina.

 Fotografie Kobi Sharvita, Izraelský památkový úřad

Fotografie 1. Člen archeologického týmu stojí na molu v Akku, uprostřed jsou vidět kameny v jejich středu jsou prohlubně pro umístění dřevěných tyčí pro usnadnění přepravy lodí z mola do moře.

Fotografie 2 a 3 : kotevní kameny, v kamenech byly díry pro upevnění kotev.

Fotografie  4. Importovaná helenistická mísa, nalezená v bahnitém dnu přístavu, podobných nádob byly nalezeny v přístavu tisíce.

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku  Akko Harbor from Second Temple Times Exposed

hm

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv