… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

mozaika v Chukuku (detail)

mozaika v Chukuku (detail)

Monumentální stavba synagogy z pozdní římské doby (4. až 5. století o.l.) byla objevena při archeologických vykopávkách v Chukuku (Huqoq) v Galileji.

Chukuk je starověká židovská vesnice, nacházející se několik kilometrů západně od Kafarnaum (כפר נחום) a Migdal (Magdala, מגדל). Během nynějšího druhého roku vykopávek byly odhaleny části ohromující mozaikové podlahy, zdobící vnitřek budovy synagogy.

Mozaika z drobných barevných kamenných kostek nejvyšší kvality ukazuje scénu líčící Samsona, který umisťuje pochodně mezi ocasy lišek, jak popisuje 15. kapitola biblické knihy Soudců. V jiné části mozaiky dva lidé (pravděpodobně ženy) stojí vedle kulatého medailonu s hebrejským nápisem, který hovoří o odměnách pro ty, kdo dělají dobré skutky.

„Tento objev je důležitý, protože jen málo starověkých (pozdně římských) synagog je zdobeno mozaikami, zobrazujícími biblické scény, a jen dvě další scénami se Samsonem (jedna jen pár kilometrů od Chukuku – pozn. Redaktora),“ uvedla Jodi Magness z profesorka kenaanských studií katedry náboženských studií fakulty umění a věd University of North Carolina.

„Naše mozaiky jsou důležité také kvůli své vysoké umělecké kvalitě a malé velikosti mozaikových kostek. Toto, společně s monumentální velikostí kamenů, použitých k výstavbě stěn synagogy, naznačují vysokou míru blahobytu této vesnice, protože budovy byly jednoznačně velmi drahé.“

Vykopávky provádí profesor Magness a David Amir a Šua Kisilevic (Shua Kisilevitz) z Izraelského památkového úřadu. Sponzoruje je University of North Carolina, Brigham Young University z Utahu, Trinity University z Texasu, University of Oklahoma a University of Toronto z Kanady. Vykopávek se účastní studenti a zaměstnanci UNC a konzorcia škol.

Vykopávky by měli pokračovat také v létě příštího roku.

mozaika v Chukuku - hlava ženy

mozaika v Chukuku – hlava ženy

mozaika v Chukuku - vedoucí vykopávek

mozaika v Chukuku – vedoucí vykopávek

 sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Stunning Synagogue Floor Discovered in Galilee.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv