… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Židovská nemocnice Berlín

Židovská nemocnice Berlín

V reakci na rozhodnutí německého soudu, že obřízka nezletilých chlapců je ublížením na zdraví, přestala Židovská nemocnice v Berlíně (Jüdische Krankenhaus Berlin) obřízky z náboženských důvodů provádět.

Ročně nemocnice provedla z náboženských důvodů přibližně 100 a z důvodů lékařských přibližně 200 obřízek.

„Přerušujeme provádění obřízek (z náboženských důvodů), dokud se nevyjasní právní stanovisko,“ uvedl primář interny Židovské nemocnice Dr. Kristof Graf. „Obřízky jsme před rozhodnutím (soudu) prováděli pravidelně, ale nyní nemáme právní volnost v tom pokračovat.“

Rozhodnutí soudu vyvolalo v židovské komunitě pozdvižení, protože židovské právo vyžaduje obřízku chlapců krátce po jejich narození a jedná se o jednu z nejsvatějších židovských náboženských tradic, která se datuje až k praotci Abrahámovi.

Ředitel Ústřední rady Židů v Německu Dieter Graumann v sobotním vydání německého časopisu Focus vysvětloval: „Obřízka je z hlediska židovské víry naprosto zásadní a nelze o ní vyjednávat.“

Prezident Evropského židovského kongresu Moše Kantor (Moshe Kantor) označil soudní rozhodnutí za „netolerovatelný zásah do existujících náboženských zvyků.“ „Po nedávných snahách zakázat šechitu (židovskou košer porážku) v různých částech Evropy, se cílem stala další židovská náboženská praktika. Pokud by tyto pokusy uspěly, mohly by se rychle rozšířit do dalších částí Evropy a závažně zasáhnout do židovského života na kontinentu,“ uvedl Kantor.

„Budeme doufat, že v Německu, kde je ve všech oblastech vysoká citlivost k takovýmto svobodám, bude umožněno židovskému životu rozvíjet se bez omezení. Doufáme a vyzýváme německou vládu, aby využila své pravomoci a zaujala jasný postoj proti tomuto rozsudku a v souladu s německou ústavou, která garantuje náboženskou svobodu.“

Obřízka chlapců z nemedicínských důvodů je často prováděna také u muslimů, kteří se také přidali k protestům proti rozhodnutí soudu. Ústřední řada muslimů v Německu údajně zvažuje napadnout rozhodnutí soudu u vyšší instance.

Rozhodnutí soudu kritizovali i někteří křesťané, kteří v rozsudku spatřují nepatřičné vměšování státu do náboženské autonomie.

Zdá se nicméně, že problém s právním povolením obřízek v Německu by mohl být v dohledné době vyřešen.

Spolkový ministr zahraničí Guido Westerwelle v pátek na svém Twitteru napsal: „Rozhodnutí o obřízkách vyvolalo na mezinárodní úrovni roztrpčení. Musíme jasně říci: náboženské tradice jsou v Německu chráněny.“ Westerwelle je členem Svobodné německé strany (FDP), která je členem vládní koalice a deklarovala, že podpoří zákon, který umožní další legální provádění obřízek chlapců z náboženských důvodů.

Jedna reakce na Berlínská Židovská nemocnice přestala provádět obřízky

  • gugi napsal:

    Dovážet německé zboží je ohrožením bezpečnosti a zdraví dovozců. Vnímat německou kulturu je trvalým poškozením smyslu pro dobrý vkus. Tak jsem rozhodl – až do odvolání. 🙁

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv