… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Ehud Olmert se svým obhájcem

Ehud Olmert se svým obhájcem

Jeruzalémský obvodní soud dnes ráno shledal bývalého předsedu izraelské vlády Ehuda Olmerta vinným z porušení důvěry, ale obžaloby jej zprostil v případě dvou závažnějších obvinění – dvojnásobného účtování cestovních nákladů a přijetí peněz od amerického židovského podnikatele Mosheho Talanského.

Tříčlenný senát uvedl, že proces byl „dlouhý a komplexní.“

V 700stranném rozsudku nebyl Olmert uznán vinným z nelegálního přijetí více než 150.000 dolarů (přibližně 3,6 milionu českých korun) v hotovosti od Talanského a z „dvojnásobného vyúčtování“ nákladů od Rishon Tours, kdy měl podle obžaloby duplicitně účtovat náklady a poté, co je stát proplatil, si rozdíl ponechat. Celková částka podle obžaloby činila 92.000 dolarů (přibližně 1,9 milionu korun).

Triumfující Olmert novinářům sdělil: „Nikdy neexistovaly žádné obálky s hotovostí.“

Osvobozující soudní rozhodnutí považují analytici za „zemětřesení“, které vážně poškodí obraz státních zástupců, stejně jako médií, jejichž informování o případu bylo zaměřeno proti Olmertovi.

Případ Investičního centra (celým názvem Centra investic pro malé a středně velké podniky), kde byl ex-premiér uznán vinným z porušení důvěry veřejnosti, je méně závažný, než obvinění v kauzách Talansky a Rishon Tours. Jedná se o konflikt zájmů při investiční dohodě, kdy se vstřícně zacházelo se společnostmi, které řídil premiérův bývalý obchodní partner Uri Messer. Olmert je prvním předsedou vlády v dějinách Izraele, který byl uznán vinným z porušení důvěry veřejnosti.

Premiér může na základě rozhodnutí o vině zůstat ve vězení, nicméně o trestu bude rozhodnuto později.

„Rozhodli jsme se zprostit obviněného (dvou) obvinění, protože jsou pochybnosti o jeho vině,“ uvedli soudci. Olmertovi obhájci po vynesení osvobozujícího rozsudku ohledně dvou obvinění propukli v jásot.

Olmertova blízká spolupracovnice Šula Zaken (Shula Zaken) byla uznána vinnou ve dvou bodech obžaloby.

Bývalý předseda vlády nicméně stále čelí dalšímu soudnímu procesu za činy, jichž se měl dopustit v době, kdy byl starostou hlavního města Jeruzaléma. Je soudně stíhán za údajné úplatkářství v souvislosti s vydáváním stavebního povolení pro obytný komplex Holyland.

  sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Olmert Guilty on One of Three Indictments.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv