… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Podle informací které se objevily v neděli, uvažuje vedení v Gaze vyhlásit samostatnost,  bez ohledu na vedení Palestinské autonomie v Ramalláhu. Situace v Gaze se změnila po té, kdy moc v Egyptě de facto převzalo Muslimské bratrstvo a proto obchod s Egyptem je možná zajímavější než obchod s Izraelem. Reakce z Ramalláhu je pochopitelně velmi negativní, protože krok k samostatnosti Gazy by pohřbil jejich představu o dvou státech pro dva národy. Tato představa je ovšem pro Hamas, který vládne v Gaze, nepřijatelná, ten věří pouze v jediný muslimský stát na celém území dnešního Izraele, Gazy a Západního břehu.

Hamas koketuje s myšlenou na samostatnost již dva roky a patrně v tuto chvíli interpretoval ne zcela správně krok egyptské vlády, která po pěti letech uvolnila přísné podmínky pro vstup obyvatel Palestinské autonomie do Egypta. Podle nejnovějších informací se nyní obyvatelé Gazy nemusejí podrobit bezpečnostním kontrolám a mohou volně vstupovat do Egypta.

Tento krok v současnosti umožňuje zejména bezproblémový vstup na egyptské území Palestincům, kteří přijíždějí ze Sýrie, odkud kdo může, ten utíká.

Zrušení formalit na přechodech a letištích může uvolnit obchodní styk mezi Gazou a Egyptem a tím ovšem také odstranit argument „izraelské blokády“. Na druhé straně může umožnit vstup různým teroristickým skupinám na území Gazy, tedy blíže k Izraeli. Zda toto má souvislost s posledními atenáty na egyptsko-izraelské hranici se můžeme pouze domnívat.

Každopádně byla tato zpráva označena jako mylná propaganda nepřítele, protože roztříštění pochybné  jednoty fungující pouze na venek je krok, který se v současné nepřehledné situaci nikomu nehodí. O tom, kdo tuto informaci vypustil a co tím sledoval můžeme pouze spekulovat. Nejpravděpodobnější je, že Hamas či jiný hráč na středovýchodním hřišti chtěl využít vakua které po sobě zanechala Hillary Clinton, a možná i neočekávána smrt Omara Sulejmana, který udržoval pomyslnou rovnováhu mezi Hamasem a Fatahem.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv