… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Policie uzavřela Chrámovou horu pro návštěvy Židů v neděli 10. Avu, kdy se drží posunutý půst 9. Avu. Devátý av připomíná zboření obou Chrámů a současně naději na zvovuvybudování Chrámu a příchodu Mesiáše. Pro židy je Chrámová hora nejposvátnějším místem. Více než 100 židů přišlo v neděli ráno k Mugrabiho bráně s nadějí, že budou puštěni na Chrámovou horu. Vstup na horu jim izraelskou policií nebyl povolen.

Noam Federman komentoval tuto situaci jako ostudnou,  slovy: „Zatímco si židé připomínají zboření Chrámu jsou to pouze židé, kteří na Chrámovou horu mají zakázaný vstup.“

Poslanec Michael Ben-Ari komentoval policení uzávěru pro židy: „Přišel čas, aby rasistický postoj policie byl změněn. Ve věci Chrámové hory policie uplatňuje proti židům aparteid s požehnáním ministra pro vnitřní bezpečnost Yitzhaka Aharonovitche (Jicchak Aharonovič).

V sobotu v noci informoval odpovědný policejní důstojník Moshe Barkat tisk, že policie se postará o to, aby na Chrámové hoře nedošlo ke střetům mezi muslimy (kteří nyní slaví Ramadán) a židy. Výsledkem je tedy, že židé na Chrámovou horu mají policejně zakázaný vstup.

hm

4 reakce na Chrámová hora dnes uzavřená pro židy

 • Refael napsal:

  Doufam, ze vsem, co se dnes postili, ze meli lehky pust.
  Ohledne Chramove Hory: myslel jsem, ze je pro nas(Zidy) prisny halach.zakaz vstupu na tuto Horu. Nevedel jsem, ze jsou naboz.Zide, kteri chteji tento halacht.zakaz porusit.
  Nebo existuje misto na Chram.Hore, kde muzeme? Myslel jsem, ze jde o kompletni zakaz.
  Ale nezda se mi, by nekdo zrusil tento halach.prikaz.

 • Hana Mayer napsal:

  Mezi náboženskými autoitami není úplná shoda. Někteří říkají, že se může kromě určitých míst např. rabi Shlomo Goren z.l. přesně vymezil kam na CHrámové hoře se smí jít. Oproti tomu rabín Ovadia Josef před nedávnem vstup na horu zakázal. Ovšem je tu principielní otázka, lidských práv, že občan, státu v důsledku svého náboženského přesvědčení nesmí na určité místo v rámci území státu. Takže i pokud by z halachických pohnutek tam nešel, z hlediska lidských práv by tam měl mít právo jít.

 • gugi napsal:

  Je to hloupé, že uprostřed svého vysněného Jerušalajim, je místo kam nesmíme. Ještě hloupější otázka: kdy tam zase budeme smět? Docela se těším. 😀

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv