… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

zabití syrští představiteléVýbuch sebevražedného bombového útočníka včera v sídle národní bezpečnosti v Damašku zabil syrského vicepremiéra a ministra obrany Davúda Radžíhu (Dawood Rajiha), náměstka ministra obrany a švagra prezidenta Bašára Assad Asífa Šaukáta (Assef Shawkat) a viceprezidenta a bezpečnostního poradce prezidenta Assada Hasana Turkmaního.

Podle některých zdrojů byl zabit i ministr vnitra Mohamed Ibrahím al-Šár (Mohammed Ibrahim al-Shaar), což ale syrská oficiální místa popřela s tím, že ministr stejně jako generálporučík Hišam (Hisham) jsou „ve stabilizovaném stavu.“

Oficiální zpráva státní tiskové agentury SANA nicméně konstatuje, že k útoku došlo během schůzky vysokých vládních, vojenských a bezpečnostních představitelů, z nichž mnoho bylo zraněno, někteří kriticky.

K útoku, k němuž došlo v době, kdy prudké boje mezi vládními silami a povstalci zuří již i v syrském hlavním městě, se přihlásila povstalecká Svobodná syrská armáda.

Od včerejšího útoku také nebyl v Damašku viděn prezident Bašár Assad a šíří se šeptanda, že tajně opustil hlavní město.

V rozhovoru pro CNN se včera k poslednímu útoku na syrské vládní činitele vyjádřil panovník sousedního Jordánska. Král Abdulláh útok označil za „další vážnou ránu režimu“, nicméně vyjádřil obavu, že jak boje mezi povstalci a vládou pokračují země směřuje do občanské války a chaosu, z nějž návrat k normálu bude trvat léta. Dal také najevo obavu, že do „nikoliv přátelských rukou“ padnou syrské zásoby chemických zbraní.

Před tím, že by chemické zbraně k potlačení povstání použil sám syrský režim, předevčírem varoval Naváf Farís (Nawaf Fares), bývalý syrský velvyslanec v Bagdádu a bývalý člen syrského vedení, který přešel na stranu opozice.

O situaci v Sýrii včera jednal s vysokými vojenskými představiteli izraelský ministr obrany Ehud Barak.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv