… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mohamed Mursí při projevu na Káhirské univerzitě

Mohamed Mursí při projevu na Káhirské univerzitě

Ostrý spor vypukl včera v Egyptě mezi novým prezidentem Mohamedem Mursím (Mohammed Morsi) z Muslimského bratrstva na jedné straně a Nejvyšším ústavním soudem (المحكمة الدستورية العليا) a Nejvyšší radou ozbrojených sil (المجلس الأعلى للقوات المسلحة) na straně druhé.

Stalo se tak poté, kdy prezident předevčírem svolal na dnešek zasedání Lidového shromáždění, dolní komory egyptského parlamentu, jehož zvolení již dříve soud označil za neústavní.

Rozhodnutí prezidenta

Mursí svým nedělním dekretem islamisty ovládané Lidové shromáždění jednak svolal, současně ale vyzval ke konání nových parlamentních voleb do 60 dní poté, kdy bude přijata nová egyptská ústava.

Dekret přitom zcela mlčí o rozhodnutí Nejvyššího ústavního soudu ze 14. června, kterým soud prohlásil volby do Lidového shromáždění za konané v rozporu s ústavou, protože politické strany a hnutí nominovaly své kandidáty – a ti byli zvoleni – i na jednu třetině míst, rezervovaných pro nezávislé. Soud sám svým výrokem přímo Lidové shromáždění nerozpustil, nelegitimnost jeho volby nicméně konstatoval v odůvodnění rozsudku.

Na základě tohoto rozsudku pak vojenská junta, Nejvyšší rada ozbrojených sil 16. června, ještě před zvolením prezidenta, dekretem rozpustila dolní parlamentní komoru. Mursí nyní výslovně dekret Nejvyšší rady ozbrojených sil změnil, ovšem existenci rozhodnutí soudu ignoroval.

Reakce Nejvyššího ústavního soudu

Proti prezidentovu rozhodnutí se Nejvyšší ústavní soud včera ostře ohradil. V prohlášení vydaném na mimořádném zasedání soud zdůraznil, že rozhoduje politicky nezávisle a jeho rozhodnutí jsou závazná pro všechny státní instituce. Současně soud dodal, že prezidentův dekret nemůže jednoduše zvrátit, nicméně se bude i dále zabývat stížnostmi na údajné porušení ústavy při volbě prezidenta.

Reakce Nejvyšší rady ozbrojených sil

Také vojenská rada včera prezidentovi připomněla silné postavení, které v Egyptě zatím má. V prohlášení uvedla, že očekává, že všechny státní instituce budou respektovat ústavu. Rada uvedla, že bude i nadále „podporovat legitimitu, ústavu a zákon.“

Vojenská rada současně připomněla existenci dekretu, jímž sama sobě udělila rozsáhlé pravomoci, které si má podržet až do sepsání nové ústavy – což by mohlo být nejdříve koncem léta – a do zvolení nového parlamentu.

Jak a zda bude vojenská rada reagovat v případě, že se dnes v 10 hodin místního času pokusí zahájit jednání soudem rozpuštěné Lidového shromáždění, není jasné.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv