… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Člověk nemusí být příznivcem autoritářských dědičných režimů na Středním východě, například Asadovy rodiny v Sýrii, aby se neobával toho, co se nyní v této zemi děje a co ji pravděpodobně v blízké budoucnosti čeká.  Budoucnost nevypadá vůbec slibně ani pro Sýrii a její občany, ani pro Izrael, jakožto souseda této země v postasadovské době, která se, pokud se nestane nějaký zázrak, velmi rychle přibližuje.

Mnozí zapomněli, že prakticky od konce jomkipurové války (1973) byla izraelsko-syrská  hranice na Golanských výšinách nejklidnější hranicí mezi Izraelem a sousedními státy. Po desetiletí Izrael více méně přesně věděl, co může od Sýrie Háfize či Bašára Asada očekávat. Byly známy geopolitické ambice vládních a vojenských špiček Sýrie, ale byla také známá vojenská síla syrského státu, která nedosahovala síly Izraele, zvláště co se týče vojenské technologie. Sýrie byla a dosud je nepřátelským státem, který se však nelišil od jiných států Blízkého východu i v tom, že měl svou regulérní armádu, která plnila příkazy politického vedení země. Sýrie byla do určité míry státem výjimečným, neboť podobně jako v Iráku tam vládla a dosud formálně asi ještě vládne Arabská socialistická strana obrody (Baath), která byla založena roku 1940 v Damašku jako sekulární arabské nacionalistické hnutí bojující proti koloniálním mocnostem.  Později se tato strana profilovala jako panarabská.

Bohužel, Bašár Asad, podobně jako jiní autoritativní vládcové arabských zemí (Zin Abidin bin Ali v Tunisku, Muammar Kaddáfí v Lybii, Husní Mubarak v Egyptě), nerozpoznal rychlostí světla se šířící nespokojenost občanů, o níž dnes můžeme téměř se stoprocentní jistotou říci, že byla stimulována a posilována vnějšími vlivy nepřátelskými režimu a maskovaná myšlenkami tzv. arabského jara. Netřeba tvrdit, že po roce, kdy tzv. arabské jaro začalo, přišla tuhá islamistická zima a nikdo se již neosmělí hlasitě připomenout lidská práva, práva žen, práva národnostních a náboženských menšin v zemích, kde „arabské jaro“ zvítězilo.

Pokud Bašárův režim padne, to co čeká Sýrii a její obyvatele, je hororový scénář všeobecného nelítostného vraždění a vyřizování si účtů mezi různými národnostními, náboženskými a politickými skupinami obyvatel. Kromě toho lze počítat s masivním vměšováním islamistických teroristických organizací. Pokud povstalci, byť jejich cíle jsou sebevznešenější, vyhrají, nemusí to znamenat vítězství demokratických sil, o což se Al Kaida a přidružené sunitské teroristické skupiny pravděpodobně zasadí. Prvním obětním beránkem vítězné syrské revoluce, nyní již pod taktovkou Al Kaidy, se stanou Alavité, z jejichž středu pochází Asadova rodina a nejvyšší politické a vojenské špičky Sýrie,  následovat je budou šííté, křesťané a Drúzové.

Jak se vyjádřil pro americké noviny The New York Times (24.7.2012) jeden z bojovníků teroristické organizace Al Kaida, žijící v Iráku: „Máme praxi v boji proti Američanům a nyní také máme zkušenost se syrskou revolucí. Naše velká naděje je ustavit muslimský syrsko-iracký stát, který bude společným domem pro všechny muslimy a potom vyhlásíme válku Íránu a Izraeli a osvobodíme Palestinu.“

Paradoxně se zde dostávají do jedné roviny nepřátel islámu Al Kaidy Írán a Izrael. Doufejme, že toto přání se nestane realitou, ale sama skutečnost, že takto hovoří jedna z vůdčích postav Al Kaidy nevěští pro Blízký východ a syrské obyvatelstvo nic dobrého.

Jedna reakce na Horké léto v Sýrii – Al Kaida začíná ovládat povstání

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv