… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mohamed Mursí při projevu na Káhirské univerzitě

Mohamed Mursí při projevu na Káhirské univerzitě

Vítěz prezidentských voleb v Egyptě, kandidát Muslimského bratrstva Mohamed Mursí (Mohamed Morsi, محمد محمد مرسي عيسى العياط‎‎), složil v sobotu před Nejvyšším ústavním soudem (المحكمة الدستورية العليا) přísahu a stal se tak prvním civilním prezidentem v dějinách země. Ceremoniál vysílala živě egyptská státní televize.

Přísaha se konala před Nejvyšším ústavním soudem s ohledem na to, že v důsledku rozhodnutí právě tohoto soudu Nejvyšší rada ozbrojených sil rozpustila jako neústavně zvolenou dolní komoru egyptského parlamentu, Lidové shromáždění. Vojenská junta poté vydala ústavní dodatek, že přísaha má být složena před plénem soudu.

Přítomno bylo všech 18 soudců v čele s odcházejícím předsedou soudu Farúkem Sultánem (Farouk Sultan) a jeho nástupcem Mahírem El-Behejrym (Maher El-Beheiry).

Samotná skutečnost, že Mursí složil přísahu před Nejvyšším ústavním soudem byla v Egyptě předmětem kontroverzí, protože Muslimské bratrstvo a jeho politické křídlo – Strana svobody a spravedlnosti – stejně jako některé jiné politické skupiny ústavní dodatek vydaný vojáky kritizují.

Mursího rozhodnutí složit přísahu před soudem se vykládá jako snaha o usmiřovací postoj vůči dosud velmi mocné Nejvyšší radě ozbrojených sil.

Oficiální inaugurace poté proběhla na Káhirské univerzitě. Po přednesu pasáže Koránu a projevu předsedy ústavního soudu Farúka Sultána přednesl projev nový prezident. Ocenil „mučedníky revoluce“, avšak současně ocenil také roli armády, o níž prohlásil, že se nyní „vrátí do kasáren, aby plnila svoji původní roli, chránit hranice“ a role se ujmou „volené orgány.“

Mohamed Mursí dále v projevu ujistil, že „Egypt se neoddělí od arabského a islámského národa“ a že „syrské krveprolití musí skončit a my nepřestaneme, dokud Palestinci nezískají svoje práva a svoje území.“ Současně deklaroval, že Egypt bude respektovat „mezinárodní smlouvy a dohody,“ což lze vyložit jako připravenost respektovat mírovou smlouvu s Izraelem.

Egyptského prezidenta nyní čeká především řešení složité ekonomické situace země. Od svržení prezidenta Husního Mubaraka (Hosni Mubarak) prudce klesly devizové zásoby země a dnes by k překonání potíží měl Egypt přijmout půjčku 1 miliardy dolarů od Islámské rozvojové banky. Současně s oznámením o přijetí půjčky ovšem byl zveřejněn úmysl snížit ceny základních potravin během ramadánu na polovic a prezidentovo rozhodnutí o zvýšení platů a důchodů státních zaměstnanců o 15 %.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv