… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Uzi Landau

Uzi Landau

Izrael se nachází uprostřed energetické krize. Oznámil to včera ministr energetiky a vody Uzi Landau s tím, že se nejedná o krizi novou, ale z různých důvodů je letos vážnější, než v minulosti, a pokud Izraelci nebudou elektřinou šetřit, ocitnou se ve tmě – a v horku – protože Izraelská elektrická společnost (חברת החשמל לישראל, IEC) kvůli nutnosti šetřit dodávky energie vypne.

Landau hovořil na tiskové konferenci s vysokými představiteli IEC. Po celém světě letos trápí lidi rekordně vysoké teploty, které si v USA, Evropě a Asii vyžádaly desítky, ne-li stovky obětí. I když teploty v Izraeli zatím rekord nepřekonaly, počasí je netypicky horké a zátěž generátorů IEC nemá obdoby.

Příští léto by situace měla být lepší, protože povolení k prodeji elektřiny už budou mít noví konkurenti IEC. Letošní léto ale ještě bude výzvou, která dosáhne vrcholu nadcházející víkend, kdy předpovědi pro většinu Izraele uvádějí teploty někde uprostřed mezi 30° a 40° C. Horko by mělo trvat přinejmenším ještě nadcházející týden.

„Ke zmírnění nedostatku elektřiny potřebujeme pomoc veřejnosti. Dnes, zítra a po zbytek léta budeme mít problém,“ prohlásil Landau. Mezi opatřeními, o jejichž realizaci ministerstvo Izraelce žádá, patří nepoužívání velkých spotřebičů – včetně praček, sušiček, myček nádobí a dalších – v době odběrové špičky v odpoledních hodinách. Klimatizace nemá být nastavována na nižší teplotu než 25° C.

Generální ředitel IEC Eli Glickman, že požadavek na energii – ve špičce očekávaný na přibližně 11.500 megawattů – by se mohl přiblížit maximu, které je schopna IEC vyrobit. Pokud by k tomu došlo, společnost by na několik minut nebo dokonce hodin dodávku do různých částí země elektřiny přerušila, aby se znovu nastolila v systému rovnováha. Po maximální dobu bude elektřina dodávána nemocnicím, vojenským zařízením a domácnostem starých a nemocných lidí, kteří jsou registrováni u IEC nebo Národní pojišťovny.

Mluvčí hasičů vyzval ty, kdo by se během přerušení dodávky elektřiny ocitli zablokovaní ve výtazích, aby neprodleně volali pomoc.

  sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Landau: Save Electricity, Or We’ll Turn the Juice Off.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv