… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Avigdor Lieberman

Avigdor Lieberman

Izrael je připraven vojensky zasáhnout, pokud by se libanonskému Hizballáhu (Alláhově straně) podařilo získat chemické zbraně Bašára Assada (Bashar Assad), varoval včera v Bruselu izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman.

„Jakmile uvidíme, že Syřané předávají chemické a biologické zbraně Hizballáhu, je to pro nás kritická hranice a z našeho pohledu jasný ‘casus belli’,” prohlásil Lieberman za použití latinského termínu k označení důvodu k válce.

„Budeme jednat rozhodně a bez váhání nebo zdrženlivosti,“ dodal. „Bude to zcela jiná hra a doufáme, že to mezinárodní společenství chápe.“

Dodal, že Izrael ví, že libanonská teroristická organizace chce „získat chemické a biologické zbraně.“

Sýrie včera přiznala, že má chemické zbraně, ale uvedla, že by je použila pouze v případě vnější intervence do občanské války, která se zdá, že nakonec povede k pádu režimu prezidenta Bašára Assada.

Opoziční síly uvádějí, že Assad přesunul chemické zbraně k severní hranici navzdory oficiálním prohlášením, že Sýrie „nikdy“ nepoužije chemické zbraně na svém vlastním území.

Lieberman se účastní výročního setkání Rady Asociace EU-Izrael.

Evropská unie odmítla jeho žádost o zařazení Hizballáhu na seznam teroristických organizací. Ministr se snaží během návštěvy 10 hlavních měst členských států EU získat podporu pro označení Hizballáhu za teroristy, ale prakticky nemá šanci, protože k takovému prohlášení je nutný jednomyslný souhlas všech členských zemí. EU považuje Hizballáh navzdory jeho vojenským aktivitám za politickou stranu.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku ‘Israel Will Go to War if Hizbullah Gets Chemical Weapons’.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv