… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Šaul Mofaz

Šaul Mofaz

Izraelská „koalice národní jednoty“, která vznikla před 9 týdny, skončila. Vláda se nicméně bude moci i nadále opírat v Knesetu o solidní většinu 65 ze 120 poslanců – tak, jak tomu bylo před tím, než strana Kadima opustila opozici.

Předseda Kadimy Šaul Mofaz (Shaul Mofaz) dnes večer oznámil, že poslanecký klub jeho strany poměrem 24 ku 3 hlasům schválil odchod z vládní koalice. Důvodem má být neschopnost předsedy vlády Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) dosáhnout dohody o změně zákona o odvodech k povinné vojenské a náhradní civilní službě.

Přestože otázka všeobecné odvodové povinnosti je jen zdánlivým problémem, Mofaz ji využil k pokusu o posílení své oslabené strany, nicméně tento politický manévr jej může vést k porážce. Představitelé premiérovy strany Likud totiž na jeho oznámení reagovali ve stylu „sbohem a už se nebudeme scházet.“

Dosud platný tzv. Talův zákon, který upravoval výjimky z odvodové povinnosti, byl Nejvyšším soudem prohlášen za neústavní a jeho účinnost měla skončí 1. srpna. Zákon kromě výjimek pro studenty ješiv, kteří se věnují studiu Tóry, se snažil o zvýšit počet těch z nich, kdo slouží v armádě.

Mofaz se připojil k vládní koalici počátkem května a z „všeobecné odvodové povinnosti“ udělal hlavní bod programu své strany. Komise, v jejímž čele byl poslanec Kadimy Jochanan Plesner (Yochanan Plesner), jednala o návrhu zákona, který by nahradil Talův zákon, nicméně komise se nakonec rozpadla, když ji z důvodu nesouhlasu opustili poslanci některých stran. Premiér ji poté rozpustil, což rozzlobilo Mofaze, na jehož výzvu den nato Plesner návrh legislativní změny zveřejnil.

Návrh zákona se soustřeďoval na židovskou charedi-zbožnou mládež, když počítal i s přísnými tresty těm, kdo by se odvodům vyhýbali, ovšem jen velmi vágně se vyjadřoval k odvodní povinnosti arabských občanů Izraele.

Mofaz po rozpuštění Plesnerovy komise pohrozil odchodem do opozice, avšak premiér Netanjahu na hrozbu nereagoval. Předseda Kadimy se tak nyní vrací do situace, v níž byl před 2 měsíci – vede oslabenou opoziční stranu, která podle průzkumů může v příštích volbách pohořet.

Vstup Kadimy do koalice byl považován za krok, který měl zabránit předčasným volbám, k nimž mohlo dojít už v září.

O 9 týdnů později by se premiér Netanjahu teoreticky mohl rozhodnout k vedení vlády až do konce volebního období v říjnu 2013. Je ale takřka jisté, že „skončí, dokud vede“ a vyvolá volby koncem tohoto nebo počátkem příštího roku.

Kritickým bude zbytek tohoto měsíce, během nějž premiér musí najít náhradu za Talův zákon, jinak by nastala všeobecná odvodová povinnost, což by uvrhlo do zmatku Izraelské obranné síly i civilní službu, které by se musely pokusit vyrovnat s náhlou změnou.

Mofaz, jehož politický talent je ve stínu jeho vojenských zkušeností z doby, kdy byl náčelníkem generálního štábu Izraelských obranných sil, opouští koalici poté, kdy odmítl Netanjahuův návrh, aby charedi-zbožná mládež mohla odložit odvod až do 23 let věku s tím, že ti, kdo budou sloužit mladší, by dostali pobídky. Po dosažení věku 23 let by nastoupili civilní službu.

Mofaz prohlásil, že návrh „odporuje rozhodnutí Nejvyššího soudu“ a neodpovídá zásadě rovnosti.

 sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Mofaz Surrenders; Unity Coalition Lasted 9 Weeks.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv