… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Jicchak Šamir

Jicchak Šamir

V sobotu odpoledne zemřel ve věku 96 let bývalý premiér, předseda Knesetu, ministr zahraničí a poslanec Jicchak Šamir (יצחק שמיר). Odešel tak jeden z generace hrdinů Izraele, kteří bojovali za právo Židů mít svůj stát v celé západní části historické Země Izrael / Palestiny.

Jméno Jicchaka Šamira jsem měl vždy spojené s dvěma dalšími jmény velkých osobností Izraele – s Menachemem Beginem a Mošem Arensem. Stejně jako oni bojoval za vytvoření židovského státu v Zemi Izrael v řadách podzemního hnutí. Stejně jako oni pak neměl v politice žádné slovo více než dvě desetiletí, kdy moc držela v Izraeli levice. A stejně jako oni pak od 70. let byl účastníkem obratu izraelského politického kormidla doprava.

Jicchak Šamir byl znám svým přímým vyjadřováním a tím, že odmítal vznik arabského státu na území západně od řeky Jordánu. Správně poukazoval na to, že na 77 % historického území Země Izrael / Palestiny už arabský stát existuje pod názvem Jordánsko a že tak není důvod, aby Arabům bylo dovoleno vytvořit ještě další arabský stát na části zbývající ani ne čtvrtiny historického území.

Stejně tak byl znám svojí nedůvěrou vůči Arabům, kterou vystihuje jeho dnes již legendární výrok: „Arabové jsou ti samí Arabové a moře je to samé moře,“ kterým naznačoval, že cíl Arabů zahnat Židy do moře se nemění.

Můžeme jen spekulovat, jak by dnes Izrael vypadal, kdyby lidé jako Begin, Šamir nebo Arens byli u moci v době, kdy Izrael zvítězil ve Válce o nezávislost a později v Šestidenní válce. Zda by se pak i dnes Izrael potýkal s Araby v Judeji, Samaří či Galileji nebo by byl proveden jejich transfer do východní Palestiny / Jordánska podle téhož vzoru, jakým vítězní Sověti odsunuli poražené Němce z Východního Pruska, Poláci ze Slezska nebo Češi z českého pohraničí. A zda by takový transfer nakonec nepřispěl míru na Blízkém východě více, než nekonečné vyjednávání a vzbuzování nadějí, že jednou v Zemi Izrael / Palestině vznikne další arabský stát.

Památka spravedlivého buď požehnána.

Palestina 1920

Palestina, tak jak byla jako mandátní území Společností národů přiděleno Velké Británii v roce 1920

Palestina 1922

Rozdělení Palestiny v roce 1922 na východní část (Zajordánsko, dnes Jordánsko) zaujímající 77 % rozlohy a západní část (Izrael) zaujímající 23 % rozlohy

4 reakce na Jicchak Šamir, skutečný izraelský vlastenec

  • Talmid napsal:

    směl bych podotknout,že jordánsko nebylo součástí (aspoň se tak domnívám) historického území Izraele celé. Pak tedy oněch 77% neplatí. Což samozřejmě neznamená, že by cokoli z našeho území připadlo, jak si automaticky, někomu, kdo přitáhne z větší armádou. Majetkové poměry se nemění-que es nuestro, nuestro es. Promlčení v mezinárodním právu neexistuje.(mezin. právo beru podle logiky, ne podle skutečnosti-jak ho někdo v OSN sepsal, tam je totiž často mnoho chyb.)

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv