… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mediální kampani, která se snažila rozložit izraelskou vládu, došel dnes dech poté, kdy strana Likud „v zásadě“ a s určitými změnami souhlasila s návrhem zákona o povinné civilní službě, který předložila strana Kadima. Současný tzv. Talův zákon, který upravuje vojenskou službu a výjimky z ní pro mladé muže studující Tóru, byl Nejvyšším soudem označen za neústavní a jeho platnost vyprší koncem tohoto měsíce.

Předseda vlády a Likudu Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) a vicepremiér a předseda Kadimy Šaul Mofaz (Shaul Mofaz) „se dohodli na zřízení týmu, který formuluje zákon o rovnosti při sdílení povinnosti a předloží návrh na příštím jednání vlády,“ uvádí se v dnešním prohlášení.

Členy týmu budou Mofaz, poslanec Kadimy Jochanan Plesner (Yochanan Plesner) a ministr strategických záležitostí za Likud Moše Jaalon (Moshe Ya’alon).

Plesner stál v čele komise, která byla krok od navržení revoluční změny v zákonu o odvodech, které by se týkaly prakticky všech Židů, kteří v minulosti byli od vojenské služby osvobozeni, aby mohli studovat Tóru.

Komise se nakonec rozpadla, když kvůli jejím výsledkům z ní odstoupili zástupci několika stran a premiér Netanjahu ji minulý týden oficiálně rozpustil.

Při následující politické bouři, podporované kampaní mainstreamových médií proti premiérovi, vyhlásil Mofaz ultimátum, že pokud premiér nepřijme doporučení Plesnerovy komise, odejde jeho strana z vlády.

Mofaze nicméně rychle zchladily neutěšené výsledky průzkumů a neschopnost médií vyvolat vládní krizi. Nedůvěra k Mofazovi – stejně jako ke kterémukoliv jinému politikovi – byla dobře vidět na sobotní demonstraci na podporu Plesnerových návrhů, na níž byl Mofaz vypískán, když k davu promluvil.

Plesnerův návrh se zaměřuje na sankce proti charedi-zbožným Židům, kteří se budou vyhýbat odvodu k povinné vojenské nebo civilní službě, ale je méně konkrétní, co se týče Arabů. Poslanci Likudu tuto mezeru zacelili tím, že Plesnerovy návrhy přijali „v zásadě“ s tím, že je nutné konkrétněji dořešit otázku služby izraelských občanů arabské národnosti.

Je pravděpodobné, že kromě politiků nebude nikdo spokojen s návrhem zákona, který bude přijatelný jak pro Likud, tak pro Kadimu, stejně jako pro stranu Izrael náš domov (Jisrael Bejtejnu), která požaduje prostou povinnou službu pro všechny občany bez výjimek. Poslankyně Likudu Gila Gamliel žádá, aby nový návrh obsahoval povinnou službu pro všechny ženy.

Výsledný návrh zákona zřejmě neuspokojí demonstranty, kteří požadují nekompromisní konec výjimek pro charedi-zbožné Židy – i když jen málokdo hovoří o tisících sekulárních Židů, mezi nimi umělců a sportovců, kteří jsou každoročně odvodů zproštěni nebo se jim vyhýbají.

Premiér Netanjahu dnes prohlásil, že revoluční změny ohledně odvodů všech charedi-zbožných Židů je nutné provést pomalu a postupně.

Izraelské obranné síly navíc nejsou připravené na nenadálý odvod desítek tisíc charedim.

Armáda zajišťuje zvláštní podmínky k absorpci různých částí izraelské společnosti – žen, bývalých zločinců, postižených, nových přistěhovalců a dalších, a respektovat náboženské zvyky charedi-zbožných Židů bude ve velkém počtu naráz složité.

Přestože média hovoří o požadavku povinné národní služby pro Židy studující dnem a nocí Tóru, návrh univerzálních odvodů se bude muset vypořádat také s řešením ožehavého problému služby Arabů.

Náboženské strany chtějí, aby bylo akceptováno, že nesmí být nepříznivě ovlivněna úroveň výuky Tóry na ješivách v Izraeli, z čehož vyplývá nutnost výjimek.

Izraelská armáda není připravena stejně jako v případě charedim ani na nárazový odvod desítek tisíc Arabů, ať už k povinné vojenské nebo civilní službě.

Mnoho Arabů s izraelským občanstvím slouží v bojových a podpůrných jednotkách, nicméně rostoucí počet Beduínů a dokonce i někteří Drúzové jsou aktivní v teroristických skupinách a využívají svoji vojenskou službu k protistátní činnosti.

 sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Netanyahu and Mofaz Agree on Draft Law Progress – for Now.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv