… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

OBSE - Organizace pro bezpečnost a spolupráci v EvropěOrganizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE, angl. OSCE) zamítla žádost Palestinské správy o přiznání statusu pozorovatele. Pro návrh se vyslovilo 21 zemí, proti 28.

Návrh byl předložen v sobotu během 21. výročního zasedání Parlamentního shromáždění OBSE v Monaku.

Izraelští zástupci na jednání – vyslanec Aviv Šir-On (Aviv Shir-On) a poslanci strany Kadima Nino Abesadze a Šaj Chermeš (Shai Hermesh) – okamžitě zahájili intenzivní diplomatická jednání se zástupci zúčastněných zemí a podařilo se jim většinu přesvědčit, aby návrh zamítli.

Výsledek hlasování nicméně není nijak drtivý, potěšit může jen to, že proti přijetí teroristické entity se vedle České republiky postavilo například i Turecko.

U řady zemí byl nicméně odpor k přijetí palestinskoarabské entity založen na procedurálních výhradách, kdy namítaly, že by se pak pozorovatelského statusu mohla domáhat i řada dalších nečlenů OBSE.

Náměstek izraelského ministra zahraničí Dany Ajalon (Danny Ayalon) označil nicméně výsledek za velký izraelský úspěch. „Palestinci se snaží iniciovat jednostranné kroky na všech možných fórech a my musíme nadále bránit jejich uznání jako státu, mimo rámce jednání s Izraelem,“ sdělil novinám Haarec.

Minulý týden dosáhl Izrael obdobného úspěchu ve Valném shromáždění OSN, když se palestinští Arabové snažili stát signatáři mezinárodní smlouvy o prodeji zbraní. Protože smlouvu bylo nutné přijmout jednomyslně hlasy všech členských zemí OSN, zapůsobila pohrůžka Izraele, že pokud se budou moci palestinští Arabové účastnit debaty a případně stát signatářem smlouvy, Izrael jednání okamžitě opustí.

Naopak úspěchem „Palestiny“ skončila podzimní snaha o přijetí do UNESCO.

OBSE zahrnuje státy Evropy a bývalého Sovětského svazu. Izrael má v organizaci status pozorovatele.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv