… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

znak Šin BetIzraelská Služba všeobecné bezpečnosti (שרות הביטחון הכללי – שב“כ) již v květnu odhalila teroristickou skupinu, jejíž členové žili v palestinské vesnici Chizma ((חיזמא nedaleko Jeruzaléma. Teprve nyní byly pro veřejnost  uvolněny některé informace.V čele teroristické skupiny stál dvaapadesátiletý Radžeb Musa Salah Aldin, který se s ostatními členy skupiny řadil k přívržencům Lidové fronty za osvobození Palestiny (LFOP).

Připomeňme, že generálním tajemníkem LFOP byl až do svého zatčení Achmad Saadat, který byl jedním z těch, kteří naplánovali atentát na izraelského ministra Rechaveama Zeeviho (1926-2001). Achmad Saadat byl za svůj čin v prosinci 2008 odsouzen izraelským Vojenským soudem ke třiceti letům vězení.

Jak vyplývá z obvinění vzneseného Prokuraturou proti třem členům teroristické skupiny, tato plánovala únosy izraelských vojáků, aby je poté držela jako rukojmí s cílem vyměnit je za propuštění Achmada Saadata z vězení. Na svém kontě má skupina tři neúspěšné pokusy o únos. První proběhl 27. prosince loňského roku, kdy členové skupiny měli v úmyslu unést vojáka z křižovatky Maale Adumim. Další neúspěšný pokus provedli 4. ledna t.r. Tehdy členové skupiny jeli ve svém voze nedaleko Machmasu (מח’מאס) v oblasti Maale Adumim s cílem unést izraelského vojáka. Když takového neobjevili, rozhodli se unést židovskou osadnici, ale tuto možnost poté zamítli, neboť považovali vojáka za lepší rukojmí pro své cíle. Třetí neúspěšný pokus o únos zopakovali o dva dny později, 6. ledna na tom samém místě jako 27. prosince, na křižovatce Maale Adumim.  Vzhledem k tomu, že se jim opět nepodařilo nalézt vhodný objekt k únosu, vrátili se do svého bydliště v Chizma, kde začali plánovat únos izraelského vojáka přímo z izraelského území (za tzv. Zelenou linií). Izraelského vojáka plánovali unést z jedné z autobusových zastávek mezi Jeruzalémem a Tel-Avivem. Pokud by se jim únos podařil, měli v plánu vojáka převézt na palestinská území a tam jej držet, podobně jako Gilada Šalita, na tajném místě.

Díky zatčení teroristů překazily izraelské bezpečnostní síly dalším pokusům o únos.  Připomeňme, že tato teroristická skupina hlásící se k LFOP nebyla jedinou, která v posledních měsících zintenzivnila svou činnost s cílem dosáhnout osvobození svého generálního tajemníka Achmada Saadata.

(Podle informačních zdrojů blízkých Izraelské Službě všeobecné bezpečnosti).

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv