… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Prezidenti Putin a Peres u pomníku v Natanii

Minulé pondělí navštívil ruský prezident Vladimír Putin Izrael, týden je dost dlouhá doba na to, abychom mohli analyzovat návštěvu představitele světové velmoci nejen v Izraeli, ale i jeho okolí. Zdá se, že média jak tomu často bývá ochotně přehlédla co je podstatné a co je nepodstatné, ale spíše se věnovala tomu, co je fotogenické a co zavání senzací.

Podívejme se tedy na to, co mohlo uniknout pozornosti. Především na rozdíl od Baraka Obamy navštívil Putin v prezidentské funkci Izrael již podruhé. Obama jako prezident USA do Izraele nepřijel, přestože navštívil destinace exotičtější a vzdálenější, které nejsou s USA natolik spřátelené. Také britská královna se Izraeli vyhýbá, přestože jiné bývalé kolonie britského impéria navštívila. A tak ruský prezident může v Izraeli ukázat komu na „blízkém východě opravdu záleží“. Samozřejmě je příjemné přijet do země, kde si s ministrem zahraničí může povídat bez tlumočníka a prezident je také rodák z Ruska.

Setkání s předsedou vlády Netanjahuem proběhlo  poněkud omezeně, protože Netanjahu má zlomenou nohu, jako důsledek sportovních ativit. Pro to má Putin jistě pochopení, sám také sportuje, ovšem zranění si při sportu dosud nezpůsobil. Odhalení pomníku padlým sovětským hrdinům z druhé světové války v Natanii jistě Putina potěšilo. V mnoha postkomunistických zemích se pomníky padlým hrdinům spíše odstraňují anebo se role Rudé armády během války relativizuje. Ne tak v Izraeli, kde dosud žijí mnozí skuteční hrdinové té doby. Však také Putin nezapomněl zdůraznit, že v Izraeli žije milion občanů (slovo bývalých jaksi spolknul) Ruska a on nedovolí, aby jim bylo ublíženo. Toto jeho prohlášení je možné interpretovat jako určitý vzkaz do Iránu, chceme-li.

Pokračování cesty vedlo na území spravované palestinskou samosprávou pod vedením Abu Mazena. Tento absolvent moskevské univerzity si s Putinem také mohl povídat v jeho mateřštině a jistě mu není cizí ani styl KGB, který se Putin ani nesnaží nějak potlačovat. Zajímavé ale je, že návštěva se uskutečnila v Betlémě. Mnozí by si mohli myslet ano, Putin je pravoslavný křesťan a svůj vztah k církvi dává najevo. Proto tedy Betlém a ne Rammaláh, chtělo by se říci. Ovšem kdo počkal několik dní, ten pochopil, proč Betlém a ne Ramalláh. Na konci minulého týdne schválila komise UNESCO zápis do knihy světového kulturního dědictví a tam je uvedeno, že chrám Narození Páně v Betlémě, Palestině je součást světového kulturního dědictví. Tato vrcholná a respektovaná světová organizace tedy uznala Palestinu jako stát. Je sice trochu ironické že první takto uznanou památkou Palestiny je památka křesťanská, když křesťané  zejména v Gaze jsou pronásledováni a vražděni. Ale kdo by si nad tím lámal hlavu … UNESCO sice vidí Palestinu jako celek, tedy Západní břeh i Gazu, ale o několik křesťanů se přece nikdo nezajímá. Oficiální důvod návštěvy v Betlémě bylo otevření ruského kulturního centra, což není třeba komentovat. Odměnou za to všechno bylo pojmenování ulice po Putinovi. Toto tento sice přijal s určitými rozpaky, ale na druhou stranu to také potěší, zejména když svojí ulici má i Medvěděv v Ramaláhu.

Putin necestoval sám, ne neměl sebou manželku, ale měl sebou doprovod 400 obchodníků,  jen naivní a poměrů neznalý komentátor by se mohl domnívat, že tito lidé jeli s Putinem do Izraele kvůli obchodu. Obchod mezi Izraelem i Ruskem už léta běží na plné obrátky a není třeba takové delegace, aby se vztahy utužily.

Putin na své cestě pokračoval do Jordánska a tam měli obchodníci více práce a zájmů. Jordánsko totiž staví jadernou elektrárnu a rozšiřuje další aktivity. Ruské zkušenosti a technické znalosti jsou tam vítány a Rusko jistě vítá také další záchytný bod vedle problematické Sýrie. Jistě nebylo možné v tomto krátkém vzpomínání na jednu státnickou návštěvu vyčerpat všechny její aspekty například ve vztahu k Egyptu a USA a i Evropské unii, která přestává být ochotná nadále sponzorovat Palestinskou samosprávu, ale přesto jsme se mohli přesvědčit, že Putin při té příležitosti ledaskoho upozornil na to, jak se věci vlastně mají z jeho úhlu pohledu.

Jedna reakce na Ozvěny návštěvy prezidenta Putina na Středním východě

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv