… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

vylepování oznámení rabiho úmrtí

vylepování oznámení rabiho úmrtí

Velký učenec Tóry, hlava světového litevského-charedi ješivnického světa a světlo Tóry své generace, rav Josef Šalom ben Chaja Muša Eljašiv (Yosef Shalom ben Chaya Musha Elyashiv, יוסף שלום אלישיב), odešel včera z tohoto světa ve věku 102 let v nemocnici Šaarej Cedek (Shaarei Tzedek) v Jeruzalémě.

Pohřeb rava Eljašiva začal ve 22 hodin včera v noci z jeho domu v ulici Hanan v Mea Šearim (Me’ah Shearim). Zbožný a spravedlivý učenec si nepřál být na svém pohřbu veleben, a tak namísto toho byly řečníky předneseny modlitby a žalmy.

Smuteční průvod prošel ulicemi Šivtej Jisrael (Shivtei Yisrael), Smuel HaNAvi, Nar Illan, Jirmijahu (Yirmiyahu), Weizmann a dálnicí č. 1, přes Sacharovovu křižovatku až na hřbitov Har HaMenuchot v Givat Šaul (Givat Shaul), kde už je pohřbena manželka rava Eljašiva – a kde si přál být pohřben, přestože pro něj již bylo rezervováno místo na Olivové hoře vedle jeho předchůdců, slavných učenců Tóry.

Podle odhadů pohřební průvod doprovázelo takřka pětsettisíc truchlících, jak černě oděných, tak nosících pletené kipot. Silnice vedoucí do Jeruzaléma byly zcela ucpané, řada z nich byla uzavřená policií a auta parkovala na okrajích dálnic, když se jejich řidiči rozhodli vystoupit a doběhnout na pohřeb pěšky. Po trase byli rozmístěni zdravotníci, z nichž někteří rozdávali účastníkům smutečního průvodu vodu.

Rav Eljašiv byl hospitalizován v noci 5. února se zápalem plic a v nemocnici zůstal kvůli následným komplikacím. Jeho stav se na několik měsíců zlepšil – když byl po určitou dobu schopen komunikovat a naslouchat biblickým myšlenkám svých návštěvníků, označili to lékaři za zázrak. Včera se ale jeho stav zhoršil, když mu klesl krevní tlak a zůstal nestabilní. K jeho lůžku byli přivoláni lékaři, kteří se snažili neúspěšně jeho stav stabilizovat anestézií a respirací.

Jeho rodina s ním byla na jednotce intenzivní péče a než rabiho duše opustila tento svět mohla několikrát zopakovat modlitbu Viduj (vyznání a potvrzení víry, odříkávané na smrtelné posteli), čtenou ze svaté knihy Maavar Jabok (Maavar Yabok).

U rabiho lůžka stáli také gaon rav Šmuel Ohrbach (Shmuel Ohrbach), hlava litevského charedi vzdělávacího systému (Chinuch Atzmai) rav Avraham Leizerson, nemocniční halachický rozhodce rav Weis a přední lékaři nemocnice.

Osmé poschodí nemocnice Šaarej Cedek bylo uzavřeno, aby se zabránilo vstupu znepokojených studentů, kteří na místo dorazili, a Pohraniční policie vyzývala k zachování pořádku. Zvuk modliteb a žalmů studentů i mnoha známých rabínů, kteří se modlili za zázrak, byl nicméně slyšet po celé nemocnici. Všechny charedi školy a ješivy v Izraeli přerušily kvůli modlitbě odpolední studium (seder).

Izraelské Radio Kol Chaj (Kol Hai) vysílalo modlitby, živě přednášené ravem Elijahem Schlesingerem (Eliyahu Schlesinger) z Gilo a kabalistickým učencem ravem Addesem.

Po odchodu rava Eljašiva informoval ředitel nemocnice Šaarej Cedek Dr. Jonatan Halevy (Yonatan Halevy) o průběhu rabínovy hospitalizace a obdivu celé nemocnice k neobyčejné schopnosti zotavovat se, kterou měl rav v posledních měsících.

Jeho promluvu přerušil jeden z lékařů, Dr. Silverstone, slovy: „Není způsob, jak nahradit tuto ztrátu. Ať jsou jeho modlitby za nás u Božího trůnu slyšeny, tolik je potřebujeme.“

Život rabiho Eljašiva

Rabi Josef Šalom Eljašiv se narodil v roce 1910 v Litvě rabimu Avrahamu Erenerovi a Chaje Muše, dceři kabalisty rabiho Šloma Eljašiva (Shlomo Elyashiv). Rodičům se narodil až po 17 letech manželství a zůstal jejich jediným dítětem. V roce 1922 se rodina přestěhovala do Izraele (nikoliv do Státu Izrael, ale do Země Izrael – pozn. Překladatele), na radu slavného Chafece Chajma (Chafetz Chaim) změnila své jméno na Eljašiv a usadila se v charedi jeruzalémské čtvrti Mea Šearim.

Mladý učenec se nikdy neúčastnil pravidelné výuky v ješivě, ale byl již v dětství uznán jako talmudický génius. Krátce působil jako rabín v Ramle a poté byl jmenován soudcem rabínského soudu (dajanem), když vrchní rabín Izraele rabi Jicchak Herzog (Yitzchak Herzog) rozhodl, že nemusí vykonat rabínské ani rabínské soudní zkoušky, protože pro učence jeho kalibru jsou zbytečné.

Rabi Eljašiv si vzal za manželku dceru rabiho Arjeho Levina (Aryeh Levin), nazývaného „otec vězňů“ kvůli tomu, že v době Mandátu Palestina navštěvoval a pomáhal Brity uvězněným a později popraveným bojovníkům podzemní odbojové organizace Lechi.

Dohazovačem byl tehdy rabi Cvi Jehuda Kook (Tzvi Yehuda Kook), pozdější hlava ješivy Merkaz HaRav, a sňatek provedl jeho otec, první vrchní rabín Izraele a zakladatel ješivy Merkaz HaRav (tehdy zvané ješiva Merkazit), rabi Avraham Jicchak HaKohen Kook (Avraham Yitzchak HaCohen Kook).

Rabi Eljašiv a jeho žena Šajna Chana (Shayna Chana), požehnané památky, měli 12 dětí. Jedno z nich, Rivka, bylo zabito dělostřeleckou palbou během izraelské Války o nezávislost. Jedna z dcer si vzala rava Chajma Kanjevského (Chaim Kanievsky), další syna rava Šloma Zalmana Auerbacha (Shlomo Zalman Auerbach).

Jeho dům v Jeruzalémě byl neustále plný lidí, žádajících halachické rady, a přestože rav Eljašiv nenapsal žádná pojednání, jeho studenti zapisovali jeho slova, zatímco on neúnavně studoval a učil.

Rav Šach (Shach), světový charedi vůdce, jej požádal, aby se podílel na založení charedi strany Degel HaTora a rav Eljašiv posléze po smrti rava Šacha převzal vedení litevského charedi světa.

Památka spravedlivého, ať je požehnána.

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Hundreds of Thousands at Rav Elyashiv’s Funeral.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv