… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Prázdniny v Třebíči a festival Šamajim 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

Skončila těžká část léta, kdy si připomínáme, kolika utrpeními museli židé projít a přesto jsou tu a mají důvod se radovat. Období, které právě začalo se hebrejsky nazývá „bejn hazmanim“ česky bychom mohli říct „mezi obdobími“,  tedy mezi obdobím smutku, které trvalo od 17. tamuzu, kdy byly zbořeny hradby Jeruzaléma a které končí letos právě 10. avu, kdy vzpomínáme na zboření Chrámu. Anebo také mezi koncem a počátkem roku studia . Druhá polovina měsíce avu jsou prázdniny pro studenty a učitele v ješivách. Učení začne opět  na počátku měsíce elul – což je měsíc pokání před Novým rokem.

Díky třebíčskému festivalu Šamajim si návštěvník může připadat jako student, který se vrátil do svého  městečka a tam ho čeká veselí, zábava a odpočinek. Prostě pohoda, prostřednictvím které čerpá sílu na celý rok. Třebíčským se podařilo s nadšením jim vlastním uspořádat festival v pravou chvíli a věřím, že to nebyla náhoda. Je velmi záslužné pořádat festivaly židovké kultury, o které se po dlouhé období nemluvilo, ale je také důležité alespoň tím, že v rámci možností se přidrží organizátoři židovských tradic,  vyjádřit úctu těm jejichž životy byly násilně přervány. Alespoň já to tak cítím a myslím, že se nemýlím, pokud se nedodrží taková věc jako je třeba to, že na 9. av se nepořádají veselice apod., tak se památka zahynulých v období šoa, ale i předchozích generací znevažuje. V Třebíči se to tedy podařilo z hlediska času a jistě i z hlediska programu.

A také ještě z jednoho hlediska. Třebíč neproslula věhlasnou ješivou, žili zde prostí židé, kteří jistě měli v úctě své rabíny a učence ale pravděpodobně dbali spíše na praktický život, který nebyl nikterak jednoduchý a v tomto směru hraje velkou roli „chesed“ a „cedaka“ tedy milosrdenství a spravedlivé rozdělení almužen. Ovšem slovo cedaka má širší význam a i na tuto tradici se v Třebíči podařilo navázat. A to dokonce v její nejvyšší formě – vytvořit pro chudého anebo  hendikepovaného pracovní místo. Hned proti Zadní synagóze najdete kavárničku a obchod Vrátka, kde pracují a prodávají právě ti, pro které v moderním přetechnizovaném na super úspěch orientovaném světě není místo anebo trpělivost. Je to jistě zásluha obětavých a schopných lidí, kteří toto místo vytvořili a podporují, ale pravděpodobně je to také genius loci. A proto je skoro povinnosti aby si každý návštěvník alespoň na kafíčko do kavárny a obchůdku Vrátka zašel.

Každopádně stojí za to se do Třebíče vypravit, ať už v době festivalu, anebo po něm a projít se uličkami, jejichž domy ale i dlažba byly zrekonstruovány do původní podoby, ale přesto tam žijí a pracují obyvatelé města, kteří si jistě nepřipadají jako součást nějakého skanzenu, ale místa jehož tradice má být uchována a rozvíjena tak jak je to v současnosti možné.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv