… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Salám Fajád

Salám Fajád, předseda vlády Palestinské správy

Světová banka minulou středu oznámila, že hospodářský růst Palestinské správy je kvůli silné závislosti na zahraniční pomoci neudržitelný.

Zpráva banky uvádí, že Palestinská správa začala vytvářet instituce budoucího státu, ale ekonomika není dostatečně silná na to, aby je dokázala podporovat.

„Palestinská správa dosahuje řadu let neustálého pokroku při zřizování institucí nutných pro budoucí stát, ale ekonomika v současnosti není dostatečně silná, aby takový stát podporovala,“ citovala BBC autora zprávy, ekonoma Johna Nasira.

„Ekonomická udržitelnost nemůže spočívat na zahraniční pomoci, takže pro Palestinskou správu je kriticky nutné posílit obchod a podpořit růst soukromého sektoru,“ dodal.

Zpráva také uvádí, že investicím brání bezpečnostní omezení izraelské vlády, s nimiž však lze jen málo dělat do doby, než bude existovat mírová dohoda.

„Existuje nicméně řada oblastí, na něž se Palestinská správy může zaměřit, aby nejen zlepšila současný stav, ale položila základy budoucího státu,“ uvádí zpráva a dodává: „Budoucí Palestinský stát by se měl snažit napodobit asijské země, kterým se podařilo dosáhnout vysoké úrovně ekonomického růstu přijetím orientace na zahraničí a zapojením do světového obchodního řetězce.“

Ministr práce Palestinské správy počátkem tohoto měsíce prohlásil, že jeho vláda čelí „nejhorší finanční krizi“ od vzniku autonomie v roce 1994. Ahmed Madždalani (Ahmed Majdalani) varoval, že nedostatek pomoci od arabských dárcovských zemí povede k tomu, že Palestinská správa nebude schopná vyplatit zaměstnancům platy za červenec nebo uhradit své závazky vůči soukromým podnikatelům.

Saúdská Arábie následně poskytla autonomii nouzový dar 100 milionů dolarů. Peníze byly darovány poté, kdy o ně osobně saúdského krále Abdulláha požádal předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas).

Světová banka ve své zprávě podle BBC uvedla, že dárcovské země pomohly dary ve výši miliard dolarů dosáhnout Palestinské správě v letech 2007 až 2011 růst HDP o 7,7 %. Zpráva nicméně uvádí, že k růstu došlo pouze v oblasti státních služeb, nemovitostí a dalších neobchodních sektorech. Ve výrobě a zemědělství došlo k poklesu a kvůli globální ekonomické krizi začala klesat i zahraniční pomoc, upozorňuje zpráva.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku World Bank Says PA Economy Unsustainable.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Červenec 2012
Po Út St Čt So Ne
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Archiv