… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Během letošního horkého léta došlo i Izraeli k mnoha požárům a představitelé policie a hasičů otevřeně prohlásili, že se většinou jedná o žhářské útoky Arabů.Nicméně část levicově ovlivněná část izraelských médii neinformuje veřejnost objektivně a tím nepřímo podporuje žháře.

Poslední příklad je z pátku, kdy se na internetových stránkách Izraelského rozhlasu objevil hlavní titulek: „Shachar Ayalon – požáry nejsou důsledkem žhářství.“ Shachar Ayalon (Šachar Ajalon) je náčelník izraelského hasičského a záchraného sboru a jako takový je nejvyšším velitelem hasičů, tedy autorita navýsost oprávněná a seriózní. Cokoli řekne ve věci požárů je tedy pravda.

Ten, kdo si ovšem dal práci nečíst pouze titulky, ale přečíst si celý článek se dočte, že Shahar Ayalon říká: „Není dosud jednoznačně prokázáno, že požáry z posledních dnů jsou dílem žhářů. Musíme být velmi opatrní, než označíme určitý sektor. Pokud se jedná o žhářské útoky, budou bezpečnostní služby vědět, jak jednat.“

Kdo si navíc poslechl celé interview, ten se doslechl, že Ayalon nevyloučil teror jako příčinu požárů. Když hovořil o požárech v okolí Jeruzaléma řekl že jeden byl způsoben zápalnou bombou, kterou použili teroristé z vesnice Katana, druhý se stal nedbalostí dělníka a třetí nedbalostí obyvatele místa.

Ayalon řekl, že pokud jsou požáry důsledek žhářských útokú, potom Shin Bet (Hlavní bezpečnostní služba zaměřená na vnitřní bezpečnost Izraele a plnící kontrarozvědné úkoly) bude vědět, jak postupovat.

Hagai Dotan, velitel Pobřežního oddělení Izraelské policie, rozhodl ve čtvrtek večer o ustavení vyšetřovací skupiny pro vyšetření událostí kterí mají vztah k posledním požárům.

Dotan řekl, že požáry, které vypukly během posledních dnů v několika oblastech Izraele jsou novou formou terorizmu.

„Existuje podezření, že požáry jsou motivovány protiizraelskými postoji,“ řekl. „Nemáme dosud podklady, které by toto podpořily, ale když se podíváte na mapu a vidíte, že požáry vypukly v Tivonu na severu , v Jeruzalémě a v Bejt  Šemeš, pak je je jasné, že opakovaní požárů na stejných místech nemůže být náhoda.“

Jiní představitelé policie a hasičů také hovořili v tomto smyslu.

Webové stránky časopisu IsraelDefense (Izraelská bezpečnost) přinesly informaci, že Al kaida na arabském poloostrově vyzvala své sympatizanty k zahájení „Ohňového džihádu“. Anglická verze  těchto stránek ujistila čtenáře, že se jedná o způsob vedení války, který islám povoluje. Tyto webové stránky také poskytují informace, jak připravit zápalné bomby vhodné pro zapálení lesních porostů.

Je třeba ještě dodat, že škody způsobené požáry nejsou pouze přímé, tedy spálený les, případně domy, jak se tomu stalo ve čtvrtek v Tivonu, uhynulá zvířata, která v lesích žijí, ale i škody nepřímé, způsobené odpojením elektrické sítě v celém okolí požáru a pod.  V blízkém okolí Tivonu, kde došlo během posledních dvou týdnů ke třem požárům je velká logistická báze IDF, což jistě nepotřebuje další komentáře.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News,a to článku IBA Website Whitewashes Terror Arson?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv