… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Pesimisté varují, že válka s Iránem by mohla rozvrátit izraelskou ekonomiku, ale Izrael má zbraň: dolarové rezervy ve výši 70 miliard US$. Mnozí mezinárodní finanční ananlytici se pošklebovali, když guvernér izraelské banky Stanley Fischer nakupoval miliardy dolarů, čímž držel hodnotu šekelu na reálné úrovni. Izraelští exportéři si tehdy stěžovali na nízké zisky vzhledem k nižšímu kurzu šekelu vůči euru a dolaru. Globes informuje, že podle sdělení vysokého představitele Izraelské státní banky má Izrael rezervy v cizích měnách ve výši 76 miliard US$. Není žádným tajemstvím, že taková akumulace cizí měny během posledních čtyř let z 27 miliard US$ na 76 miliard US$ je zdůvodněná geopolitickou situací Izraele. Pokud tento Fischerův krok byl záměrný anebo nikoli, a jsou mnozí, kteří říkají, že Fischer předpokládal vývoj situace tak jak jej dnes vidíme, pak tato rezerva může být pro Izrael záchranou před hlubokou recesí, kterou by tato válka sebou přinesla. Pokud by došlo k válce a zahraniční investoři by začali prodávat své investice v šekelech, což by vedlo k jeho zhroucení. V takové situaci by Fischer mohl použít nahromaděné dolary jako záchraný kruh pro udržení šekelu. Podle investiční společnosti Atrade, kterou cituje Globes, by nekoordinovaný atak na Irán mohl způsobit ekonomickou katastrofu, hlubokou recesi a značný pokles hodnoty šekelu. Atak na Irán by způsobil, že cena ropy by se zvojnásovila, což by sebou neslo zvýšení výrobních nákladů. Prognostik Prof. Nuriel Roubini vidí budoucnost černě.

Izrael přežil ekonomicky mnoho válek a rozpočet na obranu se vždy zvyšoval. Stejně tak i v současnosti, během posledních 3 let, kdy se předpokládá vojenský problém ve vztahu k Iránu byl rozpočet na obranu neustále navyšován, uvádí Globes.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel’s Dollar Reserves a Weapon Against Iranian War Disaster

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv