… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Mezinárodní teroristické skupiny se snaží přetvořit skupiny egyptských teroristů na Sinaji v centrum světového džihádu Mezinárodní teroristické skupiny s kořeny v Libyi, Súdánu a Iráku se snaží převzít moc nad Sinajským poloostrovem a vytvořit tam výchozí bod pro teroristické aktivity, s podporou hlavy Al Káidy Aymana al Zawahiriho. Tuto informaci poskytlo Analytické Centrum Meira Amita. Útok na egyptské policisty blízko izraelské hranice je jedním z důkazů o tom, jak teroristé používají anarchií vládnoucí na Sinaji, ve svůj prospěch. Teroristické skupiny z Gazy jsou velmi aktivní v podpoře teroristů v Egyptě. Spojení zajišťují místní beduíni, kteří z ideologických,  ale neméně i z finančních důvodů podporují vše, co souvisí se světovým džihádem.

Hamás  se snaží přinutit mezinárodní džihádistické teroristické skupiny včetně „rebelujících“ teroristů v Gaze, aby přijaly Hamás jako vedoucí a rozhodující autoritu a jeho plánovaný způsob teroristické války. Hamás se po zkušenosti s vojenskou operací „Lité olovo“ v roce 2008-2009  rozhodl pro určité příměří s Izraelem, protože se chce vyhnout opakování podobné vojenské akce.

Pro vůdce Hamásu je výhodné, že teroristické aktivity provádějí „anonymní“ skupiny, za kterými nestojí žádné známé teroristické uskupení. Hamás z této situace těží pro účely propagandy ve stylu „já nic, já muzikant“.  Anonymní teroristická uskupení střílejí do Izraele rakety a pašují zbraně ze Sinaje do Izraele.

Hamás a další organizace jsou velmi opatrné nevměšovat se do těchto aktivit a někdy dokonce účast na nich popírají, aby nebyly vydány hněvu Izraele. Také vůči Egyptu a zejména novému prezidentovi Muhammadu Mursímu se chovají rezervovaně, aby nedošlo ke komplikacím v jejich vztahu s novým politickým systémem v Egyptě, zejména po té, kdy se Mursí rozhodl na Sinaji zavést pořádek.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Terrorists’ Goal: World Jihad in Sinai.

Jedna reakce na Sinaj – centrum světového džihádu

  • gugi napsal:

    Existuje tu jisté nebezpečí „afghanistanizace“ (či lépe „talibanizace“) Sinaje? Vzniká zde něco nového, paralelně s Hamasem, nebo je to filiálka Hamasu (tichý společník komanditní společnosti Hamas Ltd.) ?

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Srpen 2012
Po Út St Čt So Ne
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Archiv