… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

návštěva papeže Benedikta XVI. v Libanonu 14.-16.9.2012Bejrút. Bejrút je tradiční tiskovou metropolí Blízkého východu – to, co hlásají místní titulky, nalézá respekt od Tunisu po Rijád. Titulní strany pátečního (14. 9. 2012) vydání všech libanonských deníků přirozeně informovaly o papežově návštěvě. Zaměřují se však na její politický aspekt.

„Papež bude žádat ukončení násilí v Sýrii“, píše anglický Daily Star, aniž by se slovem zmínil o podpisu apoštolské exhortace pro Blízký východ. Komentář francouzského L´Orient le Jour dodává: Od poslední papežské návštěvy před patnácti lety uběhla spousta vody v libanonských řekách i v tocích sousedních zemí. Ne vždy to však byla voda svěcená. Zatímco návštěva Jana Pavla II. se obracela pouze k Libanonu, Benedikt XVI. přijíždí pro celý blízkovýchodní region, píše frankofonní list. Oba dva zmiňované deníky pak líčí výjimečná bezpečností opatření („Mobilizovány veškeré pořádkové síly“). Arabské listy se zaměřují spíše na mezináboženskou povahu papežovy návštěvy. Al Nahar cituje kard. Taurana a jeho slova o dialogu s nekřesťany. Al Mustakbal na čtyřech stranách popisuje politickou a náboženskou dimenzi apoštolské cesty a uzavírá: „Papež přináší arabskému světu novou naději“. Al Safir upozorňuje na počestné úmysly šíitského hnutí Hezboláh, které chce papeži vyhradit vřelé přivítání. Arménský deník Aztag navazuje na apel mnoha libanonských politiků ke zdárnému průběhu cesty. Dnešnímu vydání deníků vévodí titulky: „Poutník míru“ (Daily Star). Anglický deník pak přináší reportáž o členech skupiny Hezboláh, kteří zdravili papežskou kolonu podél cesty. Francouzský L´Orient le Jour, který je více intelektuálně orientovaný, přináší rozsáhlý popis apoštolské exhortace Ecclesia in Medio Oriente. Upozorňuje na trvalé politické tóny v projevech duchovních vůdců. Francouzsky psaný list rovněž líčí zklamání lidí, kteří se kvůli bezpečnostním opatřením nemohou k papeži blíže dostat.

Mezi arabskými deníky je nejdůležitější titulek listu Al Nahar: Benedikt vyzývá z Libanonu k boji proti extremismu. Al Mustakbal naproti tomu oceňuje pozitivní hodnocení arabského jara z úst Kristova náměstka. Na pěti stranách se podrobně věnuje tiskové konferenci na palubě letadla. Na dalších třech pak přináší plné znění apoštolské exhortace, což neučinil ani elitní L´Orient le Jour.

Za zmínku stojí, že papežův program přenáší v přímém přenosu téměř všechny libanonské televizní stanice, včetně kanálu Al Manar hnutí Hezboláh. Totéž hnutí akreditovalo na papežskou cestu stejný počet novinářů jako na návštěvu íránského prezidenta Ahmadínedžáda v Bejrútu.

 (jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Apoštolská cesta a libanonská média.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv