… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Biskup Shomali: Křesťané se ve Svaté zemi těší náboženské svobodě 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

Svatá zeměJeruzalém. Bůh nedopustí, aby křesťané ze Svaté země zcela vymizeli, říká v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas Mons. William Shomali. Pomocný biskup latinského jeruzalémského patriarchátu se k tématu vrací po nedávné návštěvě Benedikta XVI. v Libanonu, při které Svatý otec vyzval k zastavení exodu křesťanů z blízkovýchodního regionu. Svůj „umírněný optimismus“ Mons. Shomali dokládá konkrétními údaji:

Před sto šedesáti lety křesťané tvořili 10% obyvatel Palestiny. Podle dobových statistik francouzského konzulátu jich bylo 21 tisíc. Dnes, kdy se počet křesťanů stále snižuje a dosáhl pouhých dvou procent v celé Svaté zemi – Izraeli, včetně palestinských území – je nás 180 tisíc. Dalších 230 tisíc jsou zahraniční pracovníci a pak jsou zde i ruští přistěhovalci. Počet křesťanů se tedy paradoxně zvyšuje, ačkoliv procentuálně se jejich podíl na celkovém počtu obyvatel umenšuje. Myslím si, že z Betléma, Nazaretu a Jeruzaléma křesťané nevymizí, přestože samozřejmě odcházejí. Například v Betlémě byl poměř křesťanů a muslimů před šedesáti lety ještě jedna ku jedné; dnes je jich 30 tisíc z dvou set tisíc obyvatel, tedy 15%.

Příčiny křesťanského exodu jsou však primárně ekonomické a politické, tvrdí jeruzalémský biskup a vyvrací tak rozšířené přesvědčení o náboženské diskriminaci Kristových následovníků:

Palestinské hospodářství je podmíněno politickou situací – izraelskou okupací a ještě předtím britským mandátem, občanskou válkou a jistě nelehkým osmanským režimem. Zhoršením ekonomické situace se zhoršovalo i postavení křesťanů. Přestože jsme v menšině, požíváme plné náboženské svobody. Zní to paradoxně, když člověk slyší zprávy o vandalských činech a protikřesťanské agresi. Tyto události však nejsou na denním pořádku. Posprejovaný kostel nebo znesvěcený hřbitov jsou výjimečné jevy. Máme naprostou svobodu vyznání a odchod křesťanů je v prvé řadě motivován politicky a ekonomicky.

Křesťané by neměli pojímat svou přítomnost ve Svaté zemi pouze materiálně, nýbrž také teologicky, zdůrazňuje biskup Shomali.

Jejich přítomnost ve Svaté zemi je povolání. Narodili se tu, protože to tak chtěl Pán, aby přinášeli svědectví. Velice důležitá je morální podpora tohoto poslání – poutě a návštěvy místních farností napomáhají tomu, aby se zdejší církev necítila osamocena. A samozřejmě je nutná také finanční podpora vzdělávacích a zdravotních projektů či bytové výstavby, avšak pouze jako doplněk duchovního úsilí a morální podpory,

uzavírá v rozhovoru pro naši rozhlasovou stanici pomocný biskup jeruzalémského latinského patriarchátu.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Biskup Shomali: Křesťané se ve Svaté zemi těší náboženské svobodě.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv