… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Google ÍránÍrán začal až do odvolání blokovat přístup k vyhledávači Google a e-mailové službě Gmail. „Google a Gmail budou v zemi až do odvolání filtrovány,“ oznámil mluvčí úřadu Islámské republiky pro online cenzuru a počítačovou kriminalitu Abdulsamád Choramábádí (Abdolsamad Khoramabadi), jehož cituje íránská tisková agentura ISNA.

Podle mluvčího se jedná o reakci na žádosti „občanů Íránu,“ kterým vadí, že společnost Google na svém webu YouTube umožňuje zveřejňování traileru protiislámského filmu „Nevinnost muslimů“ a odmítá výzvy muslimů k jeho smazání.

Filtrování přístupu ke službám Googlu zdá se probíhá postupně podle jednotlivých poskytovatelů připojení, protože někteří Íránci uvádějí, že k nim již přístup nemají, zatímco jiní, že stále ano.

K blokování Googlu dochází v době, kdy Írán oznámil dokončení první etapy budování vlastní počítačové sítě – „národního internetu“ – teprve skrze níž bude možné, v rozsahu, v jakém to íránské úřady uznají za vhodné, připojení k internetu za hranicemi země.

V posledních dnech byly na tuto vnitřní síť přepojeny všechny státní úřady a organizace, v další etapě ji budou muset povinně využívat i obyvatelé, informuje íránská tisková agentura Mehr s odvoláním na náměstka ministra komunikací a technologií Alího Hákima-Džavádího (Ali Hakim-Javadi).

Banky, pojišťovny, telefonní společnosti a další úřady už letos v květnu dostaly zákaz používat zahraniční e-mailové služby.

Na žebříčku zemí cenzurujících internet newyorského Výboru na ochranu novinářů (Committee to Protect Journalists, CPJ) se Írán umístil na čtvrtém nejhorším místě – za Eritrejí, Korejskou lidově demokratickou republikou a Sýrií. Islámská republika filtruje přístup k více než 5 milionů webů, včetně sociálních sítí Fecebook a Twitter a řady západních médií jako jsou CNN, BBC nebo Guardian. Íráncům, kteří se snaží na tyto weby dostat, se objeví oznámení, že přístup je podle íránských zákonů zakázán. Obyvatelé se masově snaží obcházet tyto zákazy přístupem přes proxy servery a virtuální soukromé sítě (VPN).

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv