… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Ferejdún Abbásí-Davání

Ferejdún Abbásí-Davání

Írán obvinil Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), která je orgánem OSN, že sdílí utajované informace s Izraelem.

Člen výboru pro národní bezpečnost a zahraniční politiku íránského parlamentu Džavád Džahangirzahíd (Javad Jahangirzadeh) obvinil MAAE ze zveřejnění „příliš mnoha“ informací o íránských jaderných vývojových aktivitách.

Íránský zákonodárce v íránské anglojazyčné Press TV tvrdil, že „opakované cesty (předsedy MAAE Yukiyi) Amana a zjišťování stanovisek izraelských představitelů na íránské jaderné aktivity naznačují, že íránské jaderné informace byly zpřístupněny sionistickému režimu a dalším nepřátelům Islámské republiky.“

Džahangirzahíd využil toto tvrzení jako záminku k ospravedlnění přerušení vztahů Islámské republiky s jadernou agenturou. „Pokud jednání agentury povede k přerušení spolupráce Íránu s mezinárodním organizací, pak veškerá odpovědnost padne na generálního ředitele MAAE,“ prohlásil.

V podobném duchu minulý týden předseda Íránské agentury pro atomovou energii Ferejdún Abbásí-Dávání (Fereydoun Abbasi-Davani) prohlásil, že MAAE mohli infiltrovat „teroristé.“ Obvinění vznesl 17. září v projevu na 56. valné konferenci MAAE ve Vídni.

Islámská republika hledá záminku k odstoupení od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Předseda íránského parlamentu Alí Laridžání (Ali Larijani), který dříve byl předsedou íránské jaderné agentury, vyjádřil pochybnost o přínosech členství v organizaci.

Vliv parlamentu je nicméně v této oblasti přinejmenším omezený – o zahraniční police a jaderném programu rozhoduje íránský Nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí (Khamenei).

Izrael v minulosti opakovaně prohlašoval, že nedovolí Íránu dokončit jeho snahu o získání jaderné zbraně hromadného ničení. Představitelé zpravodajských služeb řady západních zemí včetně USA a Izraele otevřeně uvádějí, že existují konkrétní důkazy, že íránský jaderný výzkum má vojenský cíl a není určen jen k mírovým účelům, jak tvrdí íránské vedení.

Vysoký íránský představitel předevčírem potvrdil, že k ozbrojenému konfliktu s Izraelem pravděpodobně někdy v blízké budoucnosti dojde.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Iran Accuses IAEA of Sharing ‚Secrets‘ with Israel.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv