… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

jordánský král Abdulláh II.

jordánský král Abdulláh II.

Izraelští představitelé ostře odmítli obvinění, že se Izrael snaží blokovat plány Jordánska na využití jaderné energie, které předevčírem vznesl jordánský král Abdalláh II.

„Silný odpor vůči jadernému energetickému programu Jordánska přichází z Izraele,“ sdělil Abdalláh agentuře AFP. „Pokud jordánská delegace osloví potenciálního partnera, o týden později už tam bude delegace izraelská, žádající naše partnery, aby jordánské energetické úsilí nepodporovali.“

Izraelští představitelé ale uvedli, že královo tvrzení není pravdivé.

„Izrael podporuje využití jaderné energie k uspokojení energetických a vodních potřeb Jordánska a nikdy nevystoupil proti tomuto jordánskému programu,“ sdělil pod podmínkou anonymity agentuře AFP izraelský představitel. Dodal, že Izrael by dokonce mohl být potenciálním kupcem elektřiny, vyráběné budoucí jordánskou jadernou elektrárnou. „Izrael má případně zájem o nákup elektřiny vyráběné jordánskými reaktory,“ uvedl.

Také další zdroj potvrdil pozitivní postoj Izraele: „Kdykoliv o tomto (tématu) bylo s námi konzultováno, zaujali jsme pozitivní postoj,“ sdělil AFP, také odmítajíce být veřejně identifikován. „Králova obvinění zní jako pustá výmluva. Při konzultacích jsme vždy uváděli, že pokud bude (jaderný program) probíhat v souladu se Smlouvou o nešíření jaderných technologií a pod dohledem, pak dobře, my nemáme námitek.“

Izrael i Jordánsko čelí stále větším potížím při výrobě elektřiny kvůli narušení dodávek zemního plynu z egyptského Sinajského poloostrova do Jordánska a úplnému ukončení dodávek do Izraele. Od 25. ledna 2011, kdy v Egyptě vypukla revoluce vedoucí ke svržení prezidenta Mubáraka a propuknutí Arabského jara, byl plynovod 14x terčem teroristického útoku.

Letos v dubnu Egypt odmítl dále dodržovat dohodu o dodávce zemního plynu do Izraele, která byla – ještě jako smlouva o dodávce ropy – vypracována v rámci mírových dohod z Camp David v roce 1978. Do Jordánska Egypt zemní plyn nadále dodává, ale za mnohem vyšší cenu a s řadou výpadků kvůli pokračujícím teroristickým útokům na plynovod.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel Denies Blocking Jordan’s Nuclear Plans.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv