… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

starověké mince (ilustrační foto)

starověké mince (ilustrační foto)

Stát Izrael se zavázal koupit starověké egyptské artefakty a vrátit je zpět do Egypta. Bezprecedentní příslib je reakcí na žádost egyptské vlády.

Mezi artefakty, o které se jedná, je i sarkofág z období faraonů. Starověké předměty byly nabízeny ke koupi v izraelských starožitnictvích. Izraelská vláda je nyní koupila a budou přepraveny do Káhiry.

Egypt tvrdí, že předměty byly ukradeny z egyptského území a prodány překupníkům v Izraeli. Podle izraelského práva nicméně ten, kdo koupí kradenou věc od jiného v dobré víř, je právoplatným vlastníkem, i když později vyjde najevo, že prodávající věc získal nelegálně.

Dohoda o vykoupení věcí měla za cíl vyhovět egyptské žádosti a současně nepoškodit práva izraelských prodejců.

Proti dohodě se ostře postavil právník Jicchak Melcer (Yitzchak Meltzer), zastupující Oudu Tarabina (עודה תראבין), izraelského občana, který je už 12 let v Egyptě vězněn kvůli údajné špionáži. Melcer vyzval předsedu izraelské vlády Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu), aby předání artefaktů podmínil Tarabinovým propuštěním.

„Pokud má Izrael vrátit kradené věci do Egypta, musí Egypt vrátit kradené věci do Izraele,“ sdělil Melcer webu Aruc 7 (Arutz Sheva). „Ouda Tarabin má ukradeno už skoro dvanáct let svého života. Jejich požadavek na vrácení jejich starověkých artefaktů, které podle nich byly ukradeny, je také zavazuje,“ prohlásil.

Tarabin je nevinný, dodal Melcer. „Rada pro lidská práva OSN již rozhodla, že musí být vrácen do Izraele a odškodněn a že celý příběh o špionáži je zcela fiktivní,“ dodal.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel to Buy Antiquities, Send Them to Egypt.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv