… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Izraelská vláda schválila Univerzitu Ariel 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

Arielská univerzita

Arielská univerzita

„V něčem jsme vyhráli, v něčem prohráli,“ shodují se nacionalisté v izraelské vládě, která včera schválila vznik univerzity v Arielu a současně i levicového náměstka Nejvyššího státního zástupce.

Po dlouhém boji proti levici a izraelským univerzitám, obávajícím se dalšího zájemce o podíl na financích pro vysoké školy, vláda schválila udělení statusu plnoprávné univerzity Univerzitnímu centru v Arielu (Ariel University Center, AUC, המרכז האוניברסיטאי אריאל בשומרון‎, HaMerkaz HaUniversitaj Ariel BaŠomron), které se tak stalo první vysokou školou tohoto typu v Judeji a Samaří.

„Je důležité, že v Izraeli je další univerzita. Je důležité, že univerzita bude v Arielu,“ uvedl na jednání předseda vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu).

„Miluji narušování monopolů a kartelů v každém oboru a toto je jeden z nich,“ pokračoval. „Nemyslím, že postačuje, že Stát Izrael má sedm univerzit. Další univerzita nepřibyla 40 let. Ariel je neoddělitelnou součástí Státu Izrael a zůstane neoddělitelnou součástí Státu Izrael i podle jakékoliv budoucí (mírové) dohody (s palestinskými Araby) stejně jako další bloky osídlení,“ uvedl premiér.

„Schválení univerzity v Arielu je jednou ze série akcí k posílení vysokoškolského vzdělání ve Státu Izrael a toto rozhodnutí vyjadřuje naši důvěru v akademickou úroveň v Arielu,“ dodal.

Vláda také schválila jmenování Šaje Nicana (Shai Nitzan) náměstkem Nejvyššího státního zástupce pro speciální projekty, ale až poté, kdy ministr spravedlnosti Jákov Neeman (Yaakov Ne’eman) ministrům ze strany Likud slíbil, že do pravomoci náměstka nebudou patřit záležitosti týkající se židovské přítomnosti v Judeji a Samaří.

Nican je trvale trnem v oku židovské národně náboženské komunitě, zejména kvůli schvalování zatýkání mládeže z Judeje a Samaří bez vznesení obvinění. Prosazoval také vyšetřování předních národně náboženských rabínů za publikování náboženských knih, které považoval za podněcování. Oba případy – jak případ rabiho Dova Liora z Kirjat Arba-Hebronu i případ rabiho Jákova Josefa (Yaakov Yosef) – nakonec skončily bez vznesení jakýchkoliv obvinění.

Záležitostmi Judeje a Samaří se namísto Nicana bude zabývat Dina Silber, jehož jmenování do funkce dalšího náměstka také včera vláda schválila. Silber nahradí Michaela Blasse, který nedávno odmítl podpořit vládní politiku ve prospěch obyvatel židovské obce Migron v Samaří, kteří byli nuceni minulý týden opustit své nemovitosti, přestože je zakoupili v dobré víře od údajných palestinskoarabských vlastníků.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Government Approves Ariel University.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv