… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

Dan Shapiro a Binjamin Netanjahu

Dan Shapiro a Binjamin Netanjahu

Předseda izraelské vlády Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) byl při nedávné schůzce s velvyslancem USA v Izraeli údajně „s rozumem v koncích“ kvůli postoji USA k Íránu.

Opakovaně to potvrdil poslanec Sněmovny reprezentantů Mike Rogers (republikán, Michigan), který se jednání také zúčastnil.

Naopak velvyslanec USA Dan Shapiro původní zprávy o rozhořčené hádce s Netanjahuem při schůzce o zpravodajské spolupráci dne 24. srpna 2012 popřel.

„Bylo velmi, velmi jasné, že Izraelci ztratili trpělivost s (naší) vládou,“ citují Rogerse noviny The Washington Post. Zprávu o hádce přitom přinesly před týdnem izraelské noviny Jediot Achronot.

Ministerstvo zahraničí USA odmítlo k věci uvést cokoliv jiného, než že vztah USA k Izraeli zůstává silný.

Netanjahu byl údajně krajně rozhořčen absencí tlaku USA na zastavení íránského jaderného programu. „Namísto efektivního tlaku na Írán Obama a jeho lidé tlačí nás, abychom neútočili na jeho jaderná zařízení,“ prohlásil údajně premiér.

„Měli jsme ostré výměny názorů s jinými hlavami států a jiné věci, ve zpravodajských službách a dalších, ale nikdy jsem neviděl nic na takové úrovni, kde jsou lidé jasně vzrušení konkrétní záležitostí,“ uvedl Rogers.

Zatímco izraelští představitelé v poslední době opakovaně varovali, že Izrael by mohl udeřit na íránská jaderná zařízení, o nichž jsou Izraelci přesvědčeni, že slouží k vývoji jaderných zbraní, USA jsou zdrženlivější. Nedávno dokonce údajně prezident USA poslal do Teheránu ujištění, že se jeho země nezúčastní případného izraelského úderu.

Rep. Mike Rogers tells of heated exchange between Netanyahu, U.S. envoy over Iran nuclear program – zpráva The Washington Post (anglicky)

Intelligence Committee Chair Describes Explosive Confrontation Between Netanyahu and American Ambassador – podrobně ve zprávě The Atlantic (anglicky)

Jedna reakce na Izraelský premiér se kvůli Íránu ostře pohádal s velvyslancem USA

  • Oblovka napsal:

    Váhavý postoj západních demokracií mi opět připomíná Mnichov. Problém s Íránem vůbec nemusel vzniknout, kdyby byla šáhovi, prosícímu na konci sedmdesátých let bývalé spojence z protihitlerovské koalice o podporu proti Chomejnýmu, poskytnuta alespoň morální podpora. Kam tak rychle zmizel vděk Sovětského svazu vůči šáhově Íránu, přes jehož území spojenci zásobovali za druhé světové války z posledních sil se bránící Stalingrad? Západ si jako již mnohokrát v minulosti nechtěl zase pálit prsty a přitom to mohlo být tak snadné. Dnes je situace vinou nečinnosti mnohem vážnější. Kdysi poměrně pokrokový a bezpečný Írán se stal sídlem mezinárodního terorismu a radikálního islamismu. Jen ten člověk, který má osobní zkušenosti s arabským fanatismem a jeho nenávistí k „nevěřícím,“ chápe obavy Izraele. Takových lidí je u nás v České republice, ale i v západní Evropě málo. Veřejné mínění nebude radikální řešení podporovat a nepopulární rozhodnutí je tedy na politicích. V Koránu se píše: …“tvým přítelem nebude ani křesťan ani Žid.“ Cílem islámu je ovládnout celý svět. Radikální islám křesťany ani Židy nepovažuje za lidi a nezáleží mu na jejich životech. Dýchá z toho temný středověk. Vybavuje se mi: „…v Madridu se bojuje za Prahu..“ Jak předvídavé. Šáh nechtěl krveprolití a ustoupil. Prohlásil, že násilím si lásku svého lidu nezíská a jak to dopadlo nebo spíše ještě dopadne? Rozhodnete-li se dnes ohleduplně a lidsky vězte, že nedemokratický režim s Vámi ohledy mít zítra nebude. Rozumní lidé vědí, jak to končí, když se zlu ustupuje. Skutečně silný Írán nebude velkorysý. A zejména k Vám ne, protože jste mu trnem v oku. Jako jeden z mála Vás chápu (ať se rozhodnete jakkoli) a soucítím v této Vaší těžké chvíli s Vámi.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv