… Vaše osvědčené zpravodajství z Izraele a Blízkého východu
Ohodnoťte článek

návštěva papeže Benedikta XVI. v Libanonu 14.-16.9.2012návštěva papeže Benedikta XVI. v Libanonu 14.-16.9.2012Vatikán/Bejrút. Benedikt XVI. se dnes vydává na svou 24. zahraniční cestu. Zavede jej do Libanonu, který před 15 lety navštívil rovněž Jan Pavel II. Cílem třídenní návštěvy, soustředěné na Bejrút a jeho nejbližší okolí, je nejen podpis a předání apoštolské exhortace shrnující závěry předloňského synodu blízkovýchodních biskupů, ale také povzbuzení věřících v celé oblasti poznamenané eskalací politických a mezináboženských konfliktů.

Atmosféru ve městě popisují naši kolegové, kteří už jsou na místě:

„Pokoj vám“ – motto papežské cesty v různých jazykových mutacích najdete na všech hlavních ulicích Bejrútu, slavnostně vystrojeného k přijetí Benedikta XVI. Ohromné plakáty s papežem a vatikánské vlajky jsou k vidění ve všech čtvrtích libanonského hlavního města, včetně těch, kde převažuje muslimská populace. Mír je slovo, které Libanonci s papežskou návštěvou spojují nejčastěji. Není divu, právě pokoj tato země naléhavě potřebuje. Připomínají to domy pobořené během občanské války (1975-1990), dosud stojící po boku nových mrakodrapů. Připomíná to geografická poloha: hranice válkou zmítané Sýrie leží jen pár desítek kilometrů od Bejrútu.

Včera večer proběhla ve městě očekávajícím papeže modlitební vigílie, které se účastnili mladí křesťané i muslimové, aby zdůraznili vůli k dialogu a vzájemnou úctu. Tytéž mladé pak jistě potkáme na setkání s papežem, které v sobotu proběhne na náměstí před maronitským patriarchátem v Bherké.

– z Bejrútu telefonoval Alessandro Gisotti.

Benedikt XVI.: Děkuji Pánu za křesťany na Blízkém východě

Benedikt XVI. v závěru středeční generální audience vyzval k modlitbě za nadcházející apoštolskou cestu do Libanonu:

Chtěl bych všechny věřící vybídnout, aby doprovázeli v modlitbě mou apoštolskou cestu do Libanonu, během níž předám posynodální exhortaci pro Blízký východ. Kéž by tato návštěva dodala odvahu tamním křesťanům a přispěla k pokoji a bratrství celého regionu,

řekl papež italským poutníkům a pokračoval ve francouzštině. Připomněl, že se během cesty setká s četnými složkami libanonské společnosti – s představiteli státní správy i církví, s katolíky různých obřadů, věřícími jiných křesťanských církví, muslimy a drúzy:

Děkuji Pánu za toto bohatství, jehož trvání zaručí pouze trvalý mír a smíření. Vyzývám proto všechny blízkovýchodní křesťany, ať již původní obyvatele či nově příchozí, aby se stali tvůrci pokoje a aktéry smíření. Prosím Boha, aby posílil víru křesťanů v Libanonu a na Blízkém východě a aby je naplnil nadějí. Děkuji Pánu za jejich přítomnost v této oblasti. Vyzývám celé církevní společenství k jejich podpoře, díky níž budou pokračovat ve svědectví o Kristu v této požehnané zemi a hledat společenství v jednotě,

apeloval dnes Svatý otec a ocenil přínos všech jednotlivců i institucí, kteří mnoha způsoby křesťanům pomáhají v tomto směřování.

Dějiny Blízkého východu nás učí, že různé křesťanské komunity sehrály významnou a často prvořadou úlohu v rámci interkulturního a mezináboženského dialogu. Prosme Boha, aby tomuto dílu světa daroval toužebně očekávaný mír, při zachování úcty k oprávněným rozdílům. Nechť Pán žehná Libanonu a Blízkému východu,

uzavřel Svatý otec svou výzvu před nadcházející třídenní návštěvou Libanonu, na niž odcestuje dnes.

Libanonská charita asistuje 20 tisícům uprchlíků ze Sýrie

Bejrút. Papež přicestuje do Bejrútu v době, kdy je Libanon, podobně jako Jordánsko a Turecko, cílem tisíců lidí prchajících ze Sýrie. Podle odhadů OSN počet uprchlíků dosahuje 55 tisíc, podle jiných až 150 tisíc osob. V první linii pomoci v této humanitární nouzi stojí libanonská charita.

Zatím jsme schopni pomáhat asi 20 tisícům lidí, ale budeme se snažit poskytnou pomoc ještě dalším 20 tisícům. Množství uprchlíků je ale daleko vyšší. Samozřejmě, agentura OSN pro uprchlíky a další křesťanské i muslimské nevládní organizace přispívají svou pomocí, ale jsme ještě velmi daleko tomu, co by bylo třeba. Potřeby jsou ohromné. Máme problémy s nacházením míst. V Libanonu totiž vláda nezřídila žádné uprchlické tábory. Lidé jsou roztroušení všude možně, hledají si útulek sami.

– říká o. Simon Faddoul, předseda libanonské Caritas. Od papežské návštěvy si slibuje především větší sensibilizaci Západu. „Potřebujeme, aby se skutečně cítil zapojen do této krize. Pokud věci budou pokračovat tímto směrem, ocitneme se před skutečnou katastrofou,“ dodává ředitel libanonské charity.

(job, jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvy Libanonské hlavní město připraveno k přijetí papeže, Benedikt XVI.: Děkuji Pánu za křesťany na Blízkém východě a Libanonská charita asistuje 20 tisícům uprchlíků ze Sýrie.

Podpora

Chcete-li podpořit provoz Eretz.cz symbolickým darem, můžete tak učinit na účet u Fio Banky č. 2100457904/2010 (v CZK v České republice) nebo na účet 2100457904/8330 (v EUR na Slovensku).


Podpořit nákladný provoz serverů můžete i bitcoinem na adresu 1ERETZfyhKgCcJqkFtBQyueN1vPfNaYWvb


BTC QR
Články podle data
Září 2012
Po Út St Čt So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Archiv